Το αναλυτικό πρόγραμμα των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας 2017-18

 Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις ανέδειξε η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας στη β’ φάση, δηλαδή στους ομίλους, όπου θα αναμετρηθούν οι ομάδες της Σούπερ Λίγκας και τη Β’ Εθνική με τις τελευταίες να έχουν το πλεονέκτημα δύο εντός έδρας ματς σε σύνολο τριών αγωνιστικών.

Και όλα αυτά θα ακολουθήσουν μετά την τυπική α’ φάση του θεσμού, η οποία περιλαμβάνει μια μόνο διπλή αναμέτρηση (19-20 και 29-30 Αυγούστου) ανάμεσα σε Αιγινιακό και Βέροια, που ήταν και οι άτυχοι της δεύτερης κατηγορίας, αφού οι υπόλοιπες 15 ομάδες πέρασαν στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα.

Οι οκτώ όμιλοι είναι οι ακόλουθοι:

1ος: Πλατανιάς, Απόλλων Σμύρνης, ΟΦΗ, Ηρακλής

2ος: ΠΑΟΚ, Λεβαδειακός, Απόλλων Kαλαμαριάς, Αιγινιακός ή Βέροια

3ος: ΑΕΚ, Λαμία, Απόλλων Λάρισας, Καλλιθέα

4ος: Ατρόμητος, Κέρκυρα, Τρίκαλα, Σπάρτη

5ος: Ολυμπιακός, Αστέρας Τρίπολης, Αχαρναϊκός, Κισσαμικός

6ος: Ξάνθη, Παναιτωλικός, Εργοτέλης, Πανσερραϊκός

7ος: Πανιώνιος, ΠΑΣ Γιάννινα, Άρης, Παναγιάλειος

8ος: Παναθηναϊκός, ΑΕΛ, Αναγέννηση Καρδίτσας, Παναχαϊκή

*Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες

Και το αναλυτικό πρόγραμμα της φάσης των ομίλων και στα οκτώ γκρουπ, όπως προέκυψε από τη διαδικασία της Παρασκευής 11 Αυγούστου:

1ος όμιλος

1η Πλατανιάς - Απόλλων Σμύρνης, Ηρακλής - ΟΦΗ

2η ΟΦΗ - Πλατανιάς, Απόλλων Σμύρνης - Ηρακλής

3η ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης, Ηρακλής - Πλατανιάς

2ος όμιλος

1η ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός, Αιγινιακός ή Βέροια - Απόλλων Καλαμαριάς

2η Απόλλων Καλαμαριάς - ΠΑΟΚ, Λεβαδειακός - Αιγινιακός ή Βέροια

3η Απόλλων Καλαμαριάς - Λεβαδειακός, Αιγινιακός ή Βέροια - ΠΑΟΚ

3ος όμιλος

1η ΑΕΚ - Λαμία, Καλλιθέα - Απόλλων Λάρισας

2η Απόλλων Λάρισας - ΑΕΚ, Λαμία - Καλλιθέα

3η Απόλλων Λάρισας - Λαμία, Καλλιθέα - ΑΕΚ

4ος όμιλος

1η Ατρόμητος - Κέρκυρα, Σπάρτη - Τρίκαλα

2η Τρίκαλα - Ατρόμητος, Κέρκυρα - Σπάρτη

3η Τρίκαλα - Κέρκυρα, Σπάρτη - Ατρόμητος

5ος όμιλος

1η Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης, Κισσαμικός - Αχαρναϊκός

2η Αχαρναϊκός - Ολυμπιακός, Αστέρας Τρίπολης - Κισσαμικός

3η Αχαρναϊκός - Αστέρας Τρίπολης, Κισσαμικός - Ολυμπιακός

6ος όμιλος

1η Ξάνθη - Παναιτωλικός, Πανσερραϊκός - Εργοτέλης

2η Εργοτέλης - Ξάνθη, Παναιτωλικός - Πανσερραϊκός

3η Εργοτέλης - Παναιτωλικός, Πανσερραϊκός - Ξάνθη

7oς όμιλος

1η Πανιώνιος - ΠΑΣ Γιάννινα, Παναιγιάλειος - Άρης

2η Άρης - Πανιώνιος, ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιγιάλειος

3η Άρης - ΠΑΣ Γιάννινα, Παναιγιάλειος - Πανιώνιος

8ος όμιλος

1η Παναθηναϊκός - ΑΕΛ, Παναχαϊκή - Αναγέννηση Καρδίτσας

2η Αναγέννηση Καρδίτσας - Παναθηναϊκός, ΑΕΛ - Παναχαϊκή

3η Αναγέννηση Καρδίτσας - ΑΕΛ, Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός

* Να σημειωθεί ότι με βάση τον αρχικό σχεδιασμό της Ομοσπονδίας η 1η αγωνιστική είναι προγραμματισμένη να πραγματοποιηθεί το τριήμερο 19-21 Σεπτεμβρίου, η 2η στις 24-26 Οκτωβρίου και η 3η στις 28-30 Νοεμβρίου.