Πρώτη "φιλική" νίκη του Παναιγιάλειου

Πρώτη "φιλική" νίκη για την ομάδα του Παναιγιαλείου, που στο πλαίσιο της προετοιμασίας της επιβλήθηκε του Πιερικού χθες το απόγευμα στο δημοτικό στάδιο Κατερίνης με σκορ 2-0.

Τα τέρματα για την "Μαύρη Θύελλα" πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Σταματής και Κριστέτο, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, όμως οι ευκαιρίες που δημιούργησαν οι ποδοσφαιριστές του Αιγίου πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Το πρώτο γκολ επιτεύχθηκε στο 55' όταν ο Γκούμας βρήκε με ωραία μπαλιά τον Σταματή κι εκείνος, αφού πέρασε τον τερματοφύλακα, "έγραψε" το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του Μπαξεβάνου, με δημιουργό αυτή τη φορά τον Σταματή, που έκανε πολύ ωραία προσπάθεια από δεξιά και αφού τρίπλαρε δύο αντιπάλους, σέντραρε με αποδέκτη τον Κριστέτο ο οποίος από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε με σουτ το τελικό αποτέλεσμα.

Στο χθεσινό παιχνίδι ο Σπύρος Μπαξεβάνος χρησιμοποίησε όλους τους ποδοσφαιριστές, πλην των Αθανασίου και Παπαχρήστου (είχαν κάποιες ενοχλήσεις από μικροτραυματισμούς), του Βλάχου (δεν είναι ακόμα έτοιμος), των Τσουρή και Παπαδημητρακόπουλου, αλλά και των νεοαποκτηθέντων Αρναρέλλη και Γεωργακόπουλου. Μάλιστα,  πριν την έναρξη της αναμέτρησης η διοίκηση του Πιερικού τίμησε την ΠΑΕ Παναιγιάλειος για τη συμπλήρωση 90 ετών από την ίδρυσή της.

Οι συνθέσεις:

Πιερικός (Τάσος Ιωαννίδης): Παπατολίκας, Καραγκούνης, Τερζής, Κανταρτζής, Κυριλλίδης, Κωστίκος, Κραγιόπουλος, Σαμανίδης, Κατσιαμητας, Παραφέστας, Κοκονόζι. Αγωνίστηκαν και οι Τοπουζλής, Λαζαρίδης, Καρτσαμπάς, Κτιστόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος, Γκουντρουμπής, Τουλίκας, Καταχιώτης, Γούτσιος, Τουλκερίδης.

Παναιγιάλειος (Σπύρος Μπαξεβάνος): Πολίτης, Ρέλλας, Σμίλτος, Στίκας, Κοντοχήστος, Γκούμας, Γαβριηλιδης, Κριστέτο, Γκούφας, Σκαρτσίλας, Σταματής