Στις 27 Μαΐου ολοκληρώνεται το πρωτάθλημα της Football League

Η Football League θα ξεκινήσει και θα τελειώσει αργότερα από όλα τα πρωταθλήματα, με τη Διοργανώτρια Αρχή να προχωράει και στον ορισμό πέντε εμβόλιμων αγωνιστικών.

Συγκεκριμένα, αυτές θα είναι την:

Τετάρτη (20/12)
Τετάρτη (31/1/2018)
Τετάρτη (7/3/2018)
Μεγάλη Τετάρτη (4/4/2018)
Τετάρτη (25/4/2018)

Πρεμιέρα με Τρίκαλα η Παναχαϊκή - Με Σπάρτη ο Παναιγιάλειος

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση της Football League στα γραφεία της Διοργανώτριας Αρχής. Εκεί, έγινε γνωστό το πότε τελειώνει το πρωτάθλημα, η πρεμιέρα, καθώς και οι εμβόλιμες αγωνιστικές. Συγκεκριμένα, αυτές θα λάβουν χώρα τη 10η (20/12), 15η (31/1), 21η (7/3), 26η (4/4) και 29η (25/4) αγωνιστική.

Το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Άρη και ΟΦΗ, των δύο φαβορί για άνοδο στη Super League, θα διεξαχθεί την 8η αγωνιστική (9-10/12) στο Κλεάνθης Βικελίδης. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Παναχαϊκή θα αντιμετωπίσει τα Τρίκαλα εντός έδρας, ενώ ο Παναιγιάλειος θα παίξεις εκτός έδρας με την Σπάρτη. 

Αναλυτικά:

1η αγωνιστική (21-22/10)

Σπάρτη - Παναιγιάλειος
Πανσερραϊκός - ΟΦΗ
Παναχαϊκή - Τρίκαλα
Εργοτέλης - Καλλιθέα
Δόξα Δράμας - Αναγέννηση Καρδίτσας
Βέροια - Απόλλων Πόντου
ΑΟ Χανιά/Κισσαμικός - ΑΕ Καραϊσκάκης
Άρης - Αιγινιακός
Αχαρναϊκός - Απόλλων Λάρισας

2η αγωνιστική (28-29/10)

Εργοτέλης-ΑΟΧ Κισσαμικός
Καραϊσκάκης-Αχαρναϊκός
Καλλιθέα-Παναχαϊκή
Απόλλων Λάρισας-Βέροια
Τρίκαλα-Άρης
Απόλλων Πόντου-Σπάρτη
Αιγινιακός-Δόξα Δράμας
Παναιγιάλειος-Πανσερραϊκός
Αν. Καρδίτσας-ΟΦΗ

3η αγωνιστική (4-5/11)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Αχαρναϊκός
Παναχαϊκή-Εργοτέλης
Βέροια-Καραϊσκάκης
Άρης-Καλλιθέα
Σπάρτη-Απόλλων Λάρισας
Δόξα Δράμας-Τρίκαλα
Πανσερραϊκός-Απόλλων Πόντου
ΟΦΗ-Αιγινιακός
Αν. Καρδίτσας-Παναιγιάλειος

4η αγωνιστική (11-12/11)

Παναχαϊκή-ΑΟΧ Κισσαμικός
Αχαρναϊκός-Βέροια
Εργοτέλης-Άρης
Καραϊσκάκη-Σπάρτη
Καλλιθέα-Δόξα Δράμας
Απόλλων Λάρισας-Πανσερραϊκός
Τρίκαλα-ΟΦΗ
Απόλλων Πόντου-Αν. Καρδίτσας
Αιγινιακός-Παναιγιάλειος

5η αγωνιστική (18-19/11)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Βέροια
Άρης-Παναχαϊκή
Σπάρτη-Αχαρναϊκός
Δόξα Δράμας-Εργοτέλης
Πανσερραϊκός-Καραϊσκάκης
ΟΦΗ-Καλλιθέα
Αν. Καρδίτσας-Απόλλων Λάρισας
Παναιγιάλειος-Τρίκαλα
Αιγινιακός-Απόλλων Πόντου

6η αγωνιστική (25-26/11)

Άρης-ΑΟΧ Κισσαμικός
Βέροια-Σπάρτη
Παναχαϊκή-Δόξα Δράμας
Αχαρναϊκός-Πανσερραϊκός
Εργοτέλης-ΟΦΗ
Καραϊσκάκης-Αν. Καρδίτσας
Καλλιθέα-Παναιγιάλειος
Απόλλων Λάρισας-Αιγινιακός
Τρίκαλα-Απόλλων Πόντου

7η αγωνιστική (2-3/12)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Σπάρτη
Δόξα Δράμας-Άρης
Πανσερραϊκός-Βέροια
ΟΦΗ-Παναχαϊκή
Αν. Καρδίτσας-Αχαρναϊκός
Παναιγιάλειος-Εργοτέλης
Αιγινιακός-Καραϊσκάκης
Απόλλων Πόντου-Καλλιθέα
Τρίκαλα-Απόλλων Λάρισας

8η αγωνιστική (9-10/12)

Δόξα Δράμας-ΑΟΧ Κισσαμικός
Σπάρτη-Πανσερραϊκός
Άρης-ΟΦΗ
Βέροια-Αν. Καρδίτσας
Παναχαϊκή-Παναιγιάλειος
Αχαρναϊκός-ιγινιακός
Εργοτέλης-Απόλλων Πόντου
Καραϊσκάκης-Τρίκαλα
Καλλιθέα-Απόλλων Λάρισας

9η αγωνιστική (16-17/12)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Πανσερραϊκός
ΟΦΗ-Δόξα Δράμας
Αν. Καρδίτσας-Σπάρτη
Παναιγιάλειος-Άρης
Αιγινιακός-Βέροια
Απόλλων Πόντου-Παναχαϊκή
Τρίκαλα-Αχαρναϊκός
Απόλλων Λάρισας-Εργοτέλης
Καλλιθέα-Καραϊσκάκης

10η αγωνιστική (20/12) 

ΟΦΗ-ΑΟΧ Κισσαμικός
Πανσερραϊκός -Αν. Καρδίτσας
Δόξα Δράμας-Παναιγιάλειος
Σπάρτη-Αιγινιακός
Άρης-Απόλλων Πόντου
Βέροια-Τρίκαλα
Παναχαϊκή-Απόλλων Λάρισας
Αχαρναϊκός-Καλλιθέα
Καραϊσκάκης-Εργοτέλης

11η αγωνιστική (6-7/1)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Αν. Καρδίτσας
Παναιγιάλειος-ΟΦΗ
Αιγινιακός-Πανσερραϊκός
Απόλλων Πόντου-Δόξα Δράμας
Τρίκαλα-Σπάρτη
Απόλλων Λάρισας-Άρης
Καλλιθέα-Βέροια
Καραϊσκάκης-Παναχαϊκή
Εργοτέλης-Αχαρναϊκός

12η αγωνιστική (13-14/1)

Παναιγιάλειος-ΑΟΧ Κισσαμικός
Αν. Καρδίτσας-Αιγινιακός
ΟΦΗ-Απόλλων Πόντου
Πανσερραϊκός-Τρίκαλα
Δόξα Δράμας-Απόλλων Λάρισας
Σπάρτη-Καλλιθέα
Άρης-Καραϊσκάκης
Βέροια-Εργοτέλης
Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή

13η αγωνιστική (20-21/1)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Αιγινιακός
Απόλλων Πόντου-Παναιγιάλειος
Τρίκαλα-Αν. Καρδίτσας
Απόλλων Λάρισας-ΟΦΗ
Καλλιθέα-Πανσερραϊκός
Καραϊσκάκης-Δόξα Δράμας
Εργοτέλης-Σπάρτη
Αχαρναϊκός-Άρης
Παναχαϊκή-Βέροια

14η αγωνιστική (27-28/1)

Απόλλων Πόντου-ΑΟΧ Κισσαμικός
Αιγινιακός-Τρίκαλα
Παναιγιάλειος-Απόλλων Λάρισας
Αν. Καρδίτσας-Καλλιθέα
ΟΦΗ-Καραϊσκάκης
Πανσερραϊκός-Εργοτέλης
Δόξα Δράμας-Αχαρναϊκός
Σπάρτη-Παναχαϊκή
Βέροια-Άρης

15η αγωνιστική (31/1)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Τρίκαλα
Απόλλων Λάρισας-Απόλλων Πόντου
Καλλιθέα-Αιγινιακός
Καραϊσκάκης-Παναιγιάλειος
Εργοτέλης-Αν. Καρδίτσας
Αχαρναϊκός-ΟΦΗ
Παναχαϊκή-Πανσερραϊκός
Βέροια-Δόξα Δράμας
Άρης-Σπάρτη

16η αγωνιστική (3-4/2)

Απόλλων Λάρισας-ΑΟΧ Κισσαμικός
Τρίκαλα-Καλλιθέα
Απόλλων Πόντου-Καραϊσκάκης
Αιγινιακός-Εργοτέλης
Παναιγιάλειος-Αχαρναϊκός
Αν. Καρδίτσας-Παναχαϊκή
ΟΦΗ-Βέροια
Πανσερραϊκός-Άρης
Σπάρτη-Δόξα Δράμας

17η αγωνιστική (10-11/2)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Καλλιθέα
Καραϊσκάκης-Απόλλων Λάρισας
Εργοτέλης-Τρίκαλα
Αχαρναϊκός-Απόλλων Πόντου
Παναχαϊκή-Αιγινιακός
Βέροια-Παναιγιάλειος
Άρης-Αν. Καρδίτσας
Σπάρτη-ΟΦΗ
Δόξα Δράμας-Πανσερραϊκός

18η αγωνιστική (17-18/2)

Καραϊσκάκης-ΑΟΧ Κισσαμικός
Καλλιθέα-Εργοτέλης
Απόλλων Λάρισας-Αχαρναϊκός
Τρίκαλα-Παναχαϊκή
Απόλλων Πόντου-Βέροια
Αιγινιακός-Άρης
Παναιγιάλειος-Σπάρτη
Αν. Καρδίτσας-Δόξα Δράμας
ΟΦΗ-Πανσερραϊκός

19η αγωνιστική (24-25/2)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Εργοτέλης
Αχαρναϊκός-Καραϊσκάκης
Παναχαϊκή-Καλλιθέα
Βέροια-Απόλλων Λάρισας
Άρης-Τρίκαλα
Σπάρτη-Απόλλων Πόντου
Δόξα Δράμας-Αιγινιακός
Πανσερραϊκός-Παναιγιάλειος
ΟΦΗ-Αν. Καρδίτσας

20η αγωνιστική (3-4/3)

Αχαρναϊκός-ΑΟΧ Κισσαμικός
Εργοτέλης-Παναχαϊκή
Καραϊσκάκης-Βέροια
Καλλιθέα-Άρης
Απόλλων Λάρισας-Σπάρτη
Τρίκαλα-Δόξα Δράμας
Απόλλων Πόντου-Πανσερραϊκός
Αιγινιακός-ΟΦΗ
Παναιγιάλειος    -Αν. Καρδίτσας

21 αγωνιστική (7/3)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Παναχαϊκή
Βέροια-Αχαρναϊκός
Άρης-Εργοτέλης
Σπάρτη-Καραϊσκάκης
Δόξα Δράμας-Καλλιθέα
Πανσερραϊκός-Απόλλων Λάρισας
ΟΦΗ-Τρίκαλα
Αν. Καρδίτσας-Απόλλων Πόντου
Παναιγιάλειος-Αιγινιακός

22η αγωνιστική (10-11/3)

Βέροια-ΑΟΧ Κισσαμικός
Παναχαϊκή-Άρης
Αχαρναϊκός-Σπάρτη
Εργοτέλης-Δόξα Δράμας
Καραϊσκάκης-Πανσερραϊκός
Καλλιθέα-ΟΦΗ
Απόλλων Λάρισας-Αν. Καρδίτσας
Τρίκαλα-Παναιγιάλειος
Απόλλων Πόντου-Αιγινιακός

23η αγωνιστική (17-18/3)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Άρης
Σπάρτη-Βέροια
Δόξα Δράμας-Παναχαϊκή
Πανσερραϊκός-Αχαρναϊκός
ΟΦΗ-Εργοτέλης
Αν. Καρδίτσας-Καραϊσκάκης
Παναιγιάλειος-Καλλιθέα
Αιγινιακός-Απόλλων Λάρισας
Απόλλων Πόντου-Τρίκαλα

24η αγωνιστική (23-24/3)

Σπάρτη-ΑΟΧ Κισσαμικός
Άρης-Δόξα Δράμας
Βέροια-Πανσερραϊκός
Παναχαϊκή-ΟΦΗ
Αχαρναϊκός-Αν. Καρδίτσας
Εργοτέλης-Παναιγιάλειος
Καραϊσκάκης-Αιγινιακός
Καλλιθέα-Απόλλων Πόντου
Απόλλων Λάρισας-Τρίκαλα

25η αγωνιστική (31/3-1/4)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Δόξα Δράμας
Πανσερραϊκός-Σπάρτη
ΟΦΗ-Άρης
Αν. Καρδίτσας-Βέροια
Παναιγιάλειος    -Παναχαϊκή
Αιγινιακός-Αχαρναϊκός
Απόλλων Πόντου-Εργοτέλης
Τρίκαλα-Καραϊσκάκης
Απόλλων Λάρισας-Καλλιθέα

26η αγωνιστική (5/4)

Πανσερραϊκός-ΑΟΧ Κισσαμικός
Δόξα Δράμας-ΟΦΗ
Σπάρτη-Αν. Καρδίτσας
Άρης-Παναιγιάλειος
Βέροια-Αιγινιακός
Παναχαϊκή-Απόλλων Πόντου
Αχαρναϊκός-Τρίκαλα
Εργοτέλης-Απόλλων Λάρισας
Καραϊσκάκης-Καλλιθέα

27η αγωνιστική (14-15/4)

ΑΟΧ Κισσαμικός-ΟΦΗ
Αν. Καρδίτσας-Πανσερραϊκός
Παναιγιάλειος    -Δόξα Δράμας
Αιγινιακός-Σπάρτη
Απόλλων Πόντου-Άρης
Τρίκαλα-Βέροια
Απόλλων Λάρισας-Παναχαϊκή
Καλλιθέα-Αχαρναϊκός
Εργοτέλης-Καραϊσκάκης

28η αγωνιστική (21-22/4)

Αν. Καρδίτσας-ΑΟΧ Κισσαμικός
ΟΦΗ-Παναιγιάλειος
Πανσερραϊκός    -Αιγινιακός
Δόξα Δράμας-Απόλλων Πόντου
Σπάρτη-Τρίκαλα
Άρης-Απόλλων Λάρισας
Βέροια-Καλλιθέα
Παναχαϊκή-Καραϊσκάκης
Αχαρναϊκός-Εργοτέλης

29η αγωνιστική (25/4)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Παναιγιάλειος
Αιγινιακός-Αν. Καρδίτσας
Απόλλων Πόντου-ΟΦΗ
Τρίκαλα-Πανσερραϊκός
Απόλλων Λάρισας-Δόξα Δράμας
Καλλιθέα-Σπάρτη
Καραϊσκάκης-Άρης
Εργοτέλης-Βέροια
Παναχαϊκή-Αχαρναϊκός

30η αγωνιστική (28-29/4)

Αιγινιακός-ΑΟΧ Κισσαμικός
Παναιγιάλειος    -Απόλλων Πόντου
Αν. Καρδίτσας-Τρίκαλα
ΟΦΗ-Απόλλων Λάρισας
Πανσερραϊκός    -Καλλιθέα
Δόξα Δράμας-Καραϊσκάκης
Σπάρτη-Εργοτέλης
Άρης-Αχαρναϊκός
Βέροια-Παναχαϊκή

31η αγωνιστική (5-6/5)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Απόλλων Πόντου
Τρίκαλα-Αιγινιακός
Απόλλων Λάρισας-Παναιγιάλειος
Καλλιθέα-Αν. Καρδίτσας
Καραϊσκάκης-ΟΦΗ
Εργοτέλης-Πανσερραϊκός
Αχαρναϊκός-Δόξα Δράμας
Παναχαϊκή-Σπάρτη
Άρης-Βέροια

32η αγωνιστική (13/5)

Τρίκαλα-ΑΟΧ Κισσαμικός
Απόλλων Πόντου-Απόλλων Λάρισας
Αιγινιακός-Καλλιθέα
Παναιγιάλειος    -Καραϊσκάκης
Αν. Καρδίτσας-Εργοτέλης
ΟΦΗ-Αχαρναϊκός
Πανσερραϊκός-Παναχαϊκή
Δόξα Δράμας-Βέροια
Σπάρτη-Άρης

33η αγωνιστική (20/5)

ΑΟΧ Κισσαμικός-Απόλλων Λάρισας
Καλλιθέα-Τρίκαλα
Καραϊσκάκης-Απόλλων Πόντου
Εργοτέλης-Αιγινιακός
Αχαρναϊκός-Παναιγιάλειος
Παναχαϊκή-Αν. Καρδίτσας
Βέροια-ΟΦΗ
Άρης-Πανσερραϊκός
Δόξα Δράμας-Σπάρτη

34η αγωνιστική (27/5)

Καλλιθέα-ΑΟΧ Κισσαμικός
Απόλλων Λάρισας-Καραϊσκάκης
Τρίκαλα-Εργοτέλης
Απόλλων Πόντου-Αχαρναϊκός
Αιγινιακός-Παναχαϊκή
Παναιγιάλειος    -Βέροια
Αν. Καρδίτσας-Άρης
ΟΦΗ-Σπάρτη
Πανσερραϊκός-Δόξα Δράμας

Παναιγιάλειος : Ανακοίνωση-επίθεση προς την ΕΠΣ Αχαϊας

Ανακοίνωση-επίθεση κατά της διοίκησης της ΕΠΣ Αχαϊας εξέδωσε η ΠΑΕ Παναιγιάλειος.

Αναλυτικά αναφέρει :

Στην ανακοίνωση της Ε.Π.Σ. Αχαΐας για την έναρξη των πρωταθλημάτων στις κατηγορίες U-20, U-16, U-14, ο συντάκτης της αναίτια ρίχνει βέλη στην «Π.Α.Ε. Παναιγιάλειος» γράφοντας πως δήθεν αδιαφόρησε για το πρόγραμμα ανάπτυξης υποδομών.

Να ξεκαθαρίσουμε λοιπόν ότι η «Π.Α.Ε. Παναιγιάλειος» έχει δηλώσει συμμετοχή στα πρωταθλήματα τόσο για την U-20 όσο και την U-16, αλλά δεν συμμετέχει στο παραπάνω πρόγραμμα διότι ουδεμία εμπιστοσύνη έχει στις προθέσεις της Ε.Π.Σ.Α. και είναι εντελώς αντίθετη με την επιβολή κατάθεσης χρηματικού ποσού από κάθε ποδοσφαιριστή.

Όταν ζητήθηκε εγγράφως το τι ακριβώς σημαίνει συμμετοχή στο πρόγραμμα και απάντηση δεν δόθηκε, τότε γίνεται κατανοητό πως κάτι σκοτεινό υπάρχει.

Επίσης, είναι άξιον απορίας γιατί στοχοποιείται ΜΟΝΟ η «Π.Α.Ε. Παναιγιάλειος» ενώ και άλλες ομάδες δεν συμμετέχουν στο εν λόγω πρόγραμμα.

Μήπως άραγε γιατί απώτερος σκοπός είναι να γίνει η διοίκηση της Ε.Π.Σ.Α. αρεστή στις ομάδες της Πάτρας;

Όποιος και αν είναι ο σκοπός που σίγουρα δεν αγιάζει τα μέσα, επιβάλλεται απόλυτος σεβασμός στην «Π.Α.Ε. Παναιγιάλειος»!

Τέλος, καλό είναι να ξαναθυμηθούν κάποιοι και να ενημερώσουν και τον συντάκτη τους ότι η Ε.Π.Σ.Α. επιβάλλεται να είναι θεματοφύλακας για όλες τις ομάδες της Αχαΐας και πως έχει πάψει εδώ και χρόνια να ονομάζεται Ε.Π.Σ. Πατρών»!

"Έφυγε" ο Λάκης Παππάς - Συλλυπητήρια ανακοίνωση της Παναχαϊκής

Έφυγε σήμερα από τη ζωή ένα από τα καλύτερα σέντερ μπακ  της Παναχαϊκής τη δεκαετία του '70 ο Λάκης Παππάς (φωτο όρθιος πρώτος αριστερά). 

Ξεκίνησε την καριέρα του από το τοπικό ποδόσφαιρο και ξεχώρισε πολύ γρήγορα για το πλούσιο ταλέντο του παίρνοντας μεταγραφή στην Παναχαϊκή στην οποία καθιερώθηκε και αποτέλεσε βασικό μέλος της χρυσής ομάδας της που μεσουράνησε την δεκαετία του ’70.

Διακρινόταν για το πάθος του και τη δύναμη του.  Η ΠΑΕ Παναχαϊκή 1891 εκφράζει τη θλίψη της για την απώλεια του Λάκη Παππά. 

Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του.

Φιλικό με Καλλιθέα «έκλεισε» η Παναχαϊκή

Το FLNews στις 30 Σεπτεμβρίου σας είχε ενημερώσει σχετικά με τις επαφές Καλλιθέας - Παναχαϊκής για τη διεξαγωγή φιλικής αναμέτρησης στις 15 Οκτωβρίου. Το ρεπορτάζ αναφέρει ότι οι δύο ομάδες «κλείδωσαν» τη συμφωνία και έτσι οι «κυανόλευκοι» θα υποδεχτούν τους Αχαιούς στο Ελ Πάσο στις 16:00. Στην ομάδα της Καλλιθέας αγωνίζεται ο Πατρινός επιθετικός Αλέξανδρος Σμυρλής.

"Tέλειωσε" θετικά του Λουμπαρδέα

Ξεπεράστηκαν οριστικά τα διαδικαστικά ζητήματα που είχαν ανακύψει με τον  ποδοσφαιριστή της ΠΑΕ Παναχαϊκή 1891 Νίκο Λουμπαρδέα. 

Έτσι από σήμερα και τυπικά ο Νίκος Λουμπαρδέας μπορεί να αγωνίζεται και στους επίσημους αγώνες της ομάδας.  

Συνδρομή σε αυτήν την τροφοδοσία RSS