Η Παναχαϊκή επέστρεψε (1-0) την Καρδίτσα!

Οι Πατρινοί νίκησαν την Αναγέννηση στην επιστροφή τους στις επαγγελματικές κατηγορίες για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Παναχαϊκή επικράτησε 1-0 της ομάδας της Καρδίτσας, παρουσιάζοντας καλή εικόνα. Οι «ροσονέρι» είχαν την κατοχή και τις περισσότερες ευκαιρίες, με τον Ελευθεριάδη να πετυχαίνει στο 79’ το γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Με το καλημέρα, μόλις στο 2'  οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία για το 0-1, με τον Μπουτζίκο να γυρίζει επικίνδυνα την μπάλα προς την εστία της ομάδας του κι εκείνη να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι του Βρονταρά κι έπειτα κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, η κεφαλιά του Τζέκου δεν ανησύχησε τον κίπερ των Αχαιών.

Στο 8' η πρώτη καλή φάση για την Παναχαϊκή, με την κεφαλιά του Δημήτρη Γκίνο να φεύγει πάνω από την εστία του τερματοφύλακας της Αναγέννησης, Νέστορα Γκέκα.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες απείλησαν κατά βάση με μακρινά σουτ. Στο 17' σε μια προσπάθεια του Πολίμου η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι της Αναγέννησης. Ο Μουστακόπουλος στο 22' εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση και η μπάλα πήγε στα χέρια του κίπερ των φιλοξενούμενων.

Στο 26' μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή! Με σέντρα από τα αριστερά και την μπάλα να στρώνεται στον Γκίνο, εκείνος να κάνει το σουτ στην κίνηση και η μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκέκα. Αναμφίβολα η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου 45λέπτου, στο 36' μια καλά οργανωμένη επίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Τζέκο να προσπαθεί να βρει τον Παναγιώτη Πλαβούκο, και την άμυνα των Αχαιών να επεμβαίνει τελευταία στιγμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος Παναχαϊκή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε την άμυνα της Καρδίτσας πολλάκις, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα!

Από αριστερά κατά βάση οι επιθετικές προσπάθειες των Αχαιών, είτε σε συνεργασία Ελευθεριάδη - Γκίνου είτε Μπουτζίκου – Στεργίδη. Στο 74' πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή! Με τον Πολίμο να βγάζει τη σέντρα, τον Γκέσιο να παίρνει την κεφαλιά και να αστοχεί.Τρία λεπτά αργότερα, (77')  ο Στεργίδης τσιμπάει την μπάλα και ο Ποζατζίδης τον ανατρέπει.

Ο Ελευθεριάδης αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Γκέκα και εκείνος πέφτει από την άλλη... Έτσι κάπως η Παναχαϊκή έφυγε νικήτρια από το γήπεδο της Αγυιάς με τους 3 βαθμούς να είναι άκρως σημαντικοί.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Μπουτζίκος, Μακρυδημήτρης, Μπιτσάκος, Φωτάκης, Γκίνο, Μουστακόπουλος (67΄ Μασούρας), Ελευθεριάδης, Αποστολόπουλος (57΄ Στεργίδης), Γκέσιος (84΄ Φουρλάνος).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντακόπουλος, Ποζατζίδης, Ρουσσάκης, Κισκαμπάνης, Καρίκι (57΄ Μασούρας), Σουντουρά, Μπιτέλης, Παπαευθυμίου, Πλαβούκος (80΄ Σταματάκης), Τζέκος (75΄ Χατζάρας).

Σαν σήμερα το 1973 το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της Παναχαϊκής

Ήταν 20 Σεπτέμβρη του 1973. Σαν σήμερα πριν από 44 χρόνια!

Στο Γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας (η Αγυιά δεν είχε ακόμα χορτάρι) η  Ευρωπαία Παναχαϊκή των Δαβουρλή, Μιχαλόπουλου, Ρήγα, Στραβοπόδη, Λεβεντάκου, Παπά, Λεβέντη, Σπεντζόπουλου, Τζανετουλάκου, Ανδρούτσου, Σιδέρη και Καλφίν κέρδιζε για ακόμα μια φορά το θαυμασμό όλης της Ελλάδας.
Στην παρθενική Ευρωπαϊκή της εμφάνιση λύγισε την Αυστριακή ΑΚ Γκράτσερ νικώντας την με 2-1  (16΄ Μιχαλόπουλος, 43΄ Σπεντζόπουλος).

Η νίκη με 2-1 έδωσε ελπίδες. Το σημαντικό όμως έγινε στην Αυστρία, εκεί όπου ο Μίμης Σπεντζόπουλος, καλοκαιρινό απόκτημα από την Καλαμάτα, χάρισε «την πιο σημαντική βραδιά στη ζωή μου», όπως είχε δηλώσει, στο δημοσιογράφο Χρήστο Σωτηρακόπουλο, ο Μαγκίνες σε παλαιότερη συνέντευξη του.
Σαν σήμερα. 44 χρόνια πριν…

Πάμε σαν άλλοτε…!

Nortenos: «Ραντεβού στο σπίτι μας»

Οι «Nortenos», ζήτησαν βροντερό παρόν, από τους φιλάθλους της ομάδας, για το ματς κυπέλλου με την Αναγέννηση Καρδίτσας, που θα είναι και το πρώτο επίσημο της σεζόν 2017-2018.

Αναλυτικά:

«Η σεζόν ξεκινάει και δεν γίνεται να λείπουμε από το νέο υγιές ξεκίνημα της ΠΑΝΑΧΑΪΚΗΣ 1891. Σήμερα στις 18.15, το πρώτο επίσημο ματς Κυπέλλου με την Αναγέννηση Καρδίτσας. Για μια ακόμη χρονιά η θέση μας είναι στη σκεπαστή με 90 λεπτά φωνή, για τη Νίκη και τον Ηρακλή.

Όλοι ντυμένοι στα κοκκινόμαυρα, με τα κασκόλ και τις σημαίες μας, δίνουμε βροντερό παρόν για να πάρουμε το ματσάκι.

Ραντεβού, στο σπίτι μας».

Σωκράτης Οφρυδόπουλος: «Είμαστε ομάδα που βασίζεται σε όλους και όχι σε πρόσωπα»

Με αφορμή τον εντός έδρας αγώνα της Παναχαϊκής με αντίπαλο την Αναγέννηση Καρδίτσας στο πλαίσιο της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος αύριο Τετάρτη 20/9 στην Αγυιά (ώρα 18.15) ο προπονητής των «κοκκινόμαυρων» Σωκράτης Οφρυδόπουλος έκανε την εξής δήλωση:

«Ξεκινάμε αύριο και επίσημα τη νέα αγωνιστική χρονιά όχι με έναν αγώνα πρωταθλήματος αλλά με ένα παιχνίδι Κυπέλλου.

Αρχίζουμε αγωνιζόμενοι στο σπίτι μας στην Αγυιά απέναντι σε μια καλή και ιστορική ομάδα με συνεχόμενες παρουσίες στη Β’ Εθνική τα τελευταία χρόνια όπως είναι η Αναγέννηση Καρδίτσας.

Μια ομάδα που καθοδηγείται από έναν εκ των πλέον έμπειρων προπονητών, τον κύριο Βαζάκα,  ο οποίος όπως έχει κάνει σε πολλές ομάδες στο παρελθόν με επιτυχία  έτσι και τώρα δίνει το δικό του αγωνιστικό στιλ,  το οποίο συνδυάζει αρκετούς έμπειρους και καλούς ποδοσφαιριστές οι οποίοι μαζί με τους νεαρούς παίκτες της ομάδας του έχουν δημιουργήσει έστω και σε  σύντομο χρόνο ένα πολύ καλό σύνολο.

Εμείς προετοιμαστήκαμε γι’ αυτό το παιχνίδι και είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από τη δουλειά όλων των παικτών μας συνολικά.  Τα παιδιά έχουν δουλέψει πολύ αυτούς τους 2 μήνες και η ποιότητα όλων  τους, μαζί με τη δίψα για διάκριση και την ομαδική σκέψη που θέλουμε να τα διακατέχει, θα προσπαθήσουν να βγάλουν τα καλύτερα τους στοιχεία στο γήπεδο.

Είμαστε μια ομάδα που βασίζεται σε όλους και όχι σε πρόσωπα.  Υπάρχει από όλους μας σεβασμός πρώτα από όλα στο σύλλογο και προσπαθούμε καθημερινά να γινόμαστε καλύτεροι.  Αύριο υπάρχει ένα δύσκολος αγώνας και θα χρειαστεί συγκέντρωση, αυτοπεποίθηση, πίστη και προσπάθεια μέχρι το  τελευταίο λεπτό.

Όλοι μαζί περιμένουμε τους οπαδούς μας αύριο στην Αγυιά να βρίσκονται, όπως μόνο αυτοί ξέρουν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, κοντά μας. Επιθυμία μας είναι να τους ευχαριστήσουμε αγωνιστικά και να ζήσουμε όλοι μαζί την επιστροφή της ομάδας στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος ύστερα από ένα μικρό διάλειμμα σε κατηγορίες που δεν ανήκαμε ποτέ».

Oι ημερομηνίες των αγώνων Aχαϊκής και Διαγόρα Westenergy

Η διοργανώτρια ΕΠΟ μετά την κλήρωσηπροχώρησε και στο αναλυτικό πρόγραμμα κάθε ομίλου, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται ημερομηνίες και ώρες διεξαγωγής των αγώνων.

Το αναλυτικό πρόγραμμα του 5ου ομίλου, με ημερομηνίες και ώρες διεξαγωγής των αγώνων:

Καλαμάτα-Λεωνίδιο

* Στο διάστημα του Β' γύρου, δεν έχει αγωνιστική στις 28 Ιανουαρίου (2018)

- Ενώ η 16η αγωνιστική είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 17 Φεβρουαρίου (2018) λόγω Αποκριών.

manetas

Τριπλό μεταγραφικό «χτύπημα» για τον Παναργειακό

Συνέχεια στην μεταγραφική του ενίσχυση, προσθέτοντας στο δυναμικό του ακόμα τρεις παίκτες, έδωσε ο Παναργειακός.

Οι «λύκοι» ήρθαν σε συμφωνία με τους Ντούσκο Ντούκιτς, Αντρέα Μάνο και Δημήτρη Τσικρίκα, οι οποίοι θα είναι κάτοικοι Άργους για τον επόμενο έναν χρόνο.

Ο πρώτος είναι Σέρβος καλύπτει την θέση του δεξιού χαφ, και την περυσινή σεζόν έπαιζε στην Γιαγκοντίνα, ο δεύτερος είναι τερματοφύλακας και πέρυσι ήταν στο δυναμικό του Παναρκαδικού, ενώ όσον αφορά τον τελευταίο είναι κεντρικός αμυντικός και πέρυσι έπαιζε στην Νέα Ιωνία.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«O Παναργειακος Α.Π.Ο. ανακοινώνει την έναρξη συνεργασίας με τον DUSKO DUKIC Είναι γεννημένος 21/06/1986 αγωνίζεται στην θέση του δεξιός πλάγιος Την περσινή περίοδο αγωνιζόταν στην JAGODINA ομάδα Β Εθνικής Σερβίας ,στην Φώτο ο παίκτης Δεξιά. Όπως με τον Ανδρέα Μάνο. Είναι γεννημένος 04/09/1995 αγωνίζεται στην θέση του τερματοφύλακα Την περσινή περίοδο αγωνιζόταν στην ομάδα του Παναρκαδικού. Στη Φώτο μέσον ο παίκτης και τέλος με τον Τσικρίκα Δημήτριο. Είναι γεννημένος 12/05/1997 αγωνίζεται στην θέση του κεντρικού αμυντικού. Τους καλωσορίζουμε στην ομάδα μας και τους ευχόμαστε υγειά και επιτυχίες!».