«Έσπασε το ρόδι» ο ΑΠΟ Αρόης

Φώτο αρχείου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ταξιάρχης

ΣΚΟΡΕΡ: (8′ Γκοτσόπουλος / 13′ Κωτσιάς, 87΄Δριβήλας)

Με τη νίκη της με 2-1 επί της Αναγέννησης Πατρών που ήταν η πρώτη μετά από την επάνοδό της στην Α’ Κατηγορία, η Αρόη κατάφερε να πανηγυρίσει “τρίποντο” έπειτα από 867 μέρες. Η τελευταία νίκη σε πρωτάθλημα για τους «κίτρινους» ήταν στην Β’ Κατηγορία, τον Μάϊο του 2019 όταν επικράτησε του Απόλλωνα Εγλυκάδας με 1-0 και πήραν την άνοδο.

Οι γηπεδούχοι παρότι προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με το Γκοτσόπουλο, τελικά γνώρισαν την εντός έδρας ήττα και έχασαν την ευκαιρία για μια δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Ο Κωτσιάς στο 13ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα, για να ολοκληρωθεί η ανατροπή στο 87ο λεπτό με γκολ του νεαρού Δριβήλα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο ΑΠΟ Αρόης θα κάνει και δεύτερη νίκη την επόμενη αγωνιστική, καθώς ο Ηρακλής Πατρών δεν κατεβαίνει στο πρωτάθλημα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΤΡΩΝ (Δ. Σγούρας): Βασιλόπουλος, Ζαχαρόπουλος (31’ Λιακόπουλος), Τζακώστας, Πετρακόπουλος, Τσίμπιτσης, Κ. Φραντζής (52’ Χριστοδουλόπουλος), Π. Φραντζής, Αργυρόπουλος, Ν. Φραντζής, Τζελέπης (81’ Αλποχωρίτης), Γκοτσόπουλος (81’ Λαμπίρης).

ΑΡΟΗ (Γ. Δρακοπαναγιωτάκης – Κ. Στουπάκης): Παναγόπουλος, Ν. Δημόπουλος (88’ Πολυδωρόπουλος), Κυπριανίδης, Τσιούλος, Κωτσιάς, Δριβήλας, Θεοδωρακόπουλος, Σπανός, Κογιός (78’ Διαμαντόπουλος), Νταγιάντας, Γ. Δημόπουλος (68’ Ορούτσι).