Διπλό στο “Ελ Πάσο” και κορυφή για την Παναχαϊκή

Συνεχίζοντας την εκπληκτική της πορεία στα Play Out, η Παναχαϊκή κατάφερε να περάσει και από το Ελ Πάσο κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό Β’ με 0-2, σημειώνοντας την 6η συνεχόμενη νίκη της και απολαμβάνοντας πλέον μόνη της, την κορυφή της βαθμολογίας !!

Οι “κοκκινόμαυροι” είχαν την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, όταν στο 12′ λεπτό και μετά από κόρνερ του Ζεκόφ, ο Χριστόπουλος έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Λίλο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 16′ λεπτό, με το σουτ του Κυριόπουλου που πέρασε άουτ, ενώ είχαν ακόμα μια καλή στιγμή στο 18′ λεπτό σε κεφαλιά του Κάτρη, που βρήκε στον Μπαξεβάνο και πέρασε κόρνερ.

Στο 31′ λεπτό ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά με το καλό σουτ του Φουρτάδο που έδιωξε ο Οικονομάκης,

31′ Σουτ Φουρτάδο, ο Οικονομάκης έδωσε το “παρών” και έδιωξε σε πλάγιο, ενώ δύο λεπτά μετά του πλασέ του Νταμπίζα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 35′ λεπτό οι “πράσινοι” έχασαν νέα ευκαιρία, όταν ο Φουρτάδο σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ η μεγαλύτερη του α’ μέρους ήρθε στο 38′ λεπτό, με το σουτ του Φουρτάδο να βρίσκει το δοκάρι του Οικονομάκη.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Παναχαϊκή ανέβασε ρυθμούς και είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή στο 48′ λεπτό, με το σουτ του Προύντζου να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Λίλο.

Ένα λεπτό μετά οι “κοκκινόμαυροι” πήραν το προβάδισμα στο σκορ, όταν σε κόρνερ από τα δεξιά του Μασούρα, ο Ζαμόρα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Η Παναχαϊκή κατάφερε βα διπλασιάσει τα τέρματα της στο 68′ λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μασούρα, σε ανατροπή του Ντε Τόμας από τον Κάτρη.

Στο 84′ λεπτό το καλό σουτ του Νταμπίζα, έδιωξε σε κόρνερ ο Οικονομάκης, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στις καθυστερήσεις του αγώνα με προβολή και μετά από ωραία σέντρα του Φουρτάδο, έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 94′ λεπτό της αναμέτρησης, οι “κοκκινόμαυροι” είχαν μεγάλη στιγμή να κάνουν το 0-3, όταν ο Λίλο έδιωξε εντυπωσιακά την κοντινή κεφαλιά του Ιατρούδη.

Τελευταία καλή στιγμή του σούτ του Ζέκοφ στο 95′ λεπτό, που μπλόκαρε ο Λίλο στην αριστερή του γωνία.

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτ. Αντωνίου): Λίλο, Αθανασακόπουλος, Ματρίνης, Κάτρης (76′ Τσεβάς), Φουρτάδο, Κυριόπουλος, Κρυπαράκος, Προδρομίτης (67′ Μαντσίνι), Σαρδέλης (76′ λ.τ. Καραμπάς), Τουρκοχωρίτης (61′ Καλοσκάμης), Νταμπίζας

Παναχαϊκή (Γ. Τάτσης): Οικονομάκης, Προύντζος, Μπαξεβάνος, Ζαμόρα (55′ λ.τ. Σμάλης), Λιοφάγος (61′ Ζούκα), Καραγιάννης, Ζέκχοφ, Πετράτος (46′ Τσάκνης), Ντε Τόμας, Τραορέ (85′ Ιατρούδης), Χριστόπουλος (46′ Μασούρας)