“Άλωσε” την Κυπαρισσία και σώθηκε ο Προμηθέας 2014

Οι “μικροί” του Προμηθέα έδειξαν μεγάλο θάρρος, κατέθεσαν «ψυχή» μέσα στην έδρα του Δίωνα, την Κυπαρισσία, νικώντας την ομώνυμη ομάδα 75-62 και παρέμειναν έτσι στην Γ΄ Εθνική.

Οι παίκτες του Κώστα Χουντή δεν πτοήθηκαν ούτε στιγμή από την έδρα του αντιπάλου, αλλά ούτε και από τους παίκτες του Δίωνα, έδειξαν από νωρίς τα «δόντια» τους και πήραν το πρώτο δεκάλεπτο με 18-20.

Στη συνέχεια, έβγαλαν περισσότερο πείσμα στο παρκέ, παρά το γεγονός ότι τους ασκήθηκε ασφυκτική πίεση, βρήκαν όμως τα αποθέματα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 38-32. Στο τρίτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι μικροί της πατρινής ομάδας τα έδωσαν όλα, με αποτέλεσμα να πάρουν ένα +10, κάνοντας στο 27ο λεπτό το 51-41.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν, έφτασαν στο 30ό λεπτό το σκορ στο 51-53, αλλά οι μικροί είχαν πάρει φόρα και δεν σταματούσαν.

Με καθαρό μυαλό, πήραν σκορ ασφαλείας (στο 34ο 54-61), εκεί φυσικά «μίλησε» και η εμπειρία του Τανούλη, που έκανε ό,τι ήθελε και στο τέλος ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 75-62, η οποία και του έδωσε το ροζ φύλλο και συνάμα την παραμονή στην Εθνική κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 32-38, 51-53, 62-75.

ΔΙΩΝΑΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Πελεκάνος 17 (1), Γιαννακόπουλος 8, Πολιτόπουλος 15 (1), Καμαρινός 10, Καντουνιώτης 2, Λαμπρίρης 6 (2), Τσαγιασβίλι 3 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Κ. Χουντής): Λάγιος 8, Αδαμόπουλος 12, Καλιακούδας 6 (2), Τανούλης 14 (2), Καναβός 2, Γοργότσης 5, Βασιλείου 6 (2), Σιλεμτζίδης 12, Παρασκευόπουλος 10 (1).