«Άλωσε» τον Ριόλο ο Αχαϊός Σαραβαλίου

Πανμοβριακός – Αχαιός Σαραβαλίου 0-2 (70′ Μικελάτος, 75′ Καλογερόπουλος)

Χαμένο πέναλτι : 25′ Μικελάτος (Αχαϊός Σαραβαλίου) (άουτ)

Σπουδαίο διπλό στην «πρώτη» του Νίκου Δημητρόπουλου στον πάγκο της ομάδας, σημείωσε ο Αχαϊός μέσα στον Ριόλο επί του Πανμοβριακού, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα αλλά και ψυχολογία για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με πολλά προβλήματα απουσιών και είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν με μόλις 11 ποδοσφαιριστές και μία αλλαγή στον πάγκο (ο 15χρόνος νεαρός πορτιέρο Θ. Στεφανόπουλος), ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν με την σειρά τους μόλις μία αλλαγή στο ημίχρονο.

Ο αγώνας διεξήχθη σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, αλλά οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και εν μέρει το κατάφεραν.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Φάουλ από αριστερά του Οικονομόπουλου, η μπάλα περνάει άουτ.

11′ Σουτ του Οικονομόπουλου, η μπάλα περνάει άουτ.

12′ Αδύναμο σουτ του Καλογεροπούλου, μπλοκάρει εύκολα ο Μανουσιάδης.

14′ Φάουλ του Καλογεροπούλου, μπλοκάρει ο Μανουσιάδης.

17′ Καλό σουτ του Ανδρεοπούλου μετά από απόκρουση του Κοκκίνη, η μπάλα λίγο άουτ.

18′ Σουτ του Καλύβα, η μπάλα φεύγει άουτ.

25′ Πέναλτι κερδίζει ο Αχαιός σε ανατροπή του Μικελάτου από τον Μανουσιάδη. Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους ότι δεν υπάρχει παράβαση.

26′ Εκτελεί ο Μικελάτος άουτ.

44′ Πλασέ του Γραμματικόπουλου μέσα από την περιοχή, αποκρούει με διπλή προσπάθεια σωτηρία ο Χατούπης

47′ Σουτ έξω από την περιοχή του Α. Κάτσενου, η μπάλα ψηλά άουτ.

50′ Κεφαλιά του Γραμματικόπουλου, διώχνει ο Χατούπης.

56′ Καλό σουτ του Καντά έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Μανουσιάδης.

68′ Σουτ του Κυριαζόπουλου, η μπάλα άουτ.

70′ Γκοολλ για τους φιλοξενούμενους. Πάσα με κεφαλιά του Κυριαζόπουλου στον Μικελάτο, ο οποίος πλασάρει για το 0-1.

75′ Γκοολλ για τον Αχαϊό Σαραβαλίου. Πάσα του Ανδρεοπούλου στον Καλογερόπουλο, ο οποίος σε κενή εστία σκοράρει για το 0-2.

80′ Σέντρα σουτ του Κοκκίνη, διώχνει σε κόρνερ ο Χατούπης.

82′ Κόρνερ του Οικονομόπουλου, κεφαλιά του Διακάτου, η μπάλα ψηλά άουτ.

89′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Κοκκίνη σε τετ α τετ να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

ΠΑΝΜΟΒΡΙΑΚΟΣ (Ντ. Σπυρόπουλος) : Μανουσιάδης, Π. Κάτσενος, Μπακατσέλος, Διακάτος, Μάλαμας, Κοκκίνης, Λιάκος, Παναγάκης, Γραμματικόπουλος, Οικονομόπουλος, Κολιτσιδάκης (46’ Α. Κάτσενος)

ΑΧΑΪΟΣ ΣΑΡΑΒΑΛΙΟΥ (Ν. Δημητρόπουλος) : Χατούπης, Κλουκινιώτης, Ανδριέλος, Σπυρόπουλος, Καλύβας, Κυριαζόπουλος, Καλογερόπουλος, Σουβαλιώτης, Μικελάτος, Καντάς, Ανδρεόπουλος