Άνετη νίκη επί της Καλαμάτας ’80 για την Α.Ε. Γλαύκος/Έσπερος Πάτρας

Την 2η νίκη της πέτυχε η Αθλητική Ένωση Γλαύκου-Έσπερου ΑΟΠΑ Πάτρας που επικράτησε εύκολα της Καλαμάτας ’80 με το ευρύ 79-43. Η ομάδα της Πάτρας πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή του αγώνα και σταδιακά ανέβαζε τη διαφορά φτάνοντας τελικά στο +36 και το ροζ φύλλο αγώνα. Επόμενος αντίπαλος για την Ένωση Γλαύκου-Έσπερου ο Προμηθέας 2014 στις 3 το μεσημέρι την ερχόμενη Κυριακή 30 Οκτωβρίου στο Promitheas Park.

Η “Ένωση” μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 5-0 στο 3΄ και 14-4 στο 6΄ για να κλείσει την 1η περίοδο στο +11 (24-13) με buzzer-beater τρίποντο του Σακελλαρόπουλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό έχοντας επιβάλει την κυριαρχία τους και στις 2 πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα η διαφορά ν’ ανεβαίνει σταδιακά (35-18 στο 15΄ και 41-20 στο 18΄) για να πάνε στην ανάπαυλα με προβάδισμα 20 πόντων (42-22).

Στην επανάληψη η ομάδα του Σπύρου Γκοργκόλη με όπλο τη δυνατή και πιεστική της άμυνα διατήρησε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού συντηρώντας τη διαφορά των +20 πόντων, φτάνοντας στο +26 (51-25) στο 25΄ και στο +30 στο 27΄ (55-25), για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 58-30. Η τελευταία περίοδος είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα με τους 2 προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους και την ομάδα του Γλαύκου-Έσπερου να φτάνει στην νίκη με το τελικό 79 – 43.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 42-22 (ημιχ.), 58-30, 79-43.

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ-ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ ΠΑΤΡΑΣ (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 15 (3), Δενδής 2, Σερέτης 3, Σταθόπουλος 18 (2), Ροκανάς 5 (1), Σταμούλης, Καραγγελής 3, Αγγελόπουλος 7 (1), Αργυρόπουλος Χρ. 6, Μπόγρης 6, Κρέμιτς 12, Θωμόπουλος 2.

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 7 (1), Χρονόπουλος 11, Πετρόπουλος 1, Τσικούρης 3, Παυλόπουλος 2, Καράμπατσος, Καρουτάς, Ανδριανόπουλος 4, Κομπότης 2, Αλοίμονος, Σκοπέτος 6 (2), Βούλγαρης 7.