Έκανε πράξη τα λόγια του προέδρου και “καθάρισε” την Ξάνθη

Η Παναχαϊκή έβγαλε ποδοσφαιρικό «τσαμπουκά» και έκανε πράξη τα λόγια του Γιώργου Μπάρλου, κερδίζοντας την Ξάνθη με 1-0 χάρη σε ένα πανέμορφο τέρμα του Ανάκογλου και μπαίνοντας ξανά δυνατά στην διεκδίκηση της ανόδου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ :

8’ ΓΚΟΟΟΛΛΛ – Σουτάρα έξω από την περιοχή με το αριστερό του Ανάκογλου και η μπάλα στο δεξιό δοκάρι και στα δίχτυα του Ιζο για το 1-0 για τους κοκκινόμαυρους.

22’ Φάουλ από καλή θέση με τον Μπάτροβιτς, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

24΄Φάουλ από αριστερά με τον Τάτο για τους φιλοξενούμενους, ο Καπνίδης παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Κολοβούρη.

30’ Επικίνδυνο σουτ του Βάλτερς, η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξιό δοκάρι του Κολοβούρη.

32’ Καλό σουτ του Τάτου αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Κολοβούρης.

40’ Αντεπίθεση της Παναχαϊκής, ο Μπάτροβις δίνει στον Ανάκογλου μέσα στην περιοχή και αριστερά, η σέντρα του τελευταίου καταλήγει στα χέρια του Ίζο.

44’ Επικίνδυνο κόρνερ του Τάτου, με τον Κολοβούρη να διώχνει σωτήρια με τις γροθιές.

52΄Πολύ άστοχο σουτ του Τάτου, πάνω από τα δοκάρια του Κολοβούρη.

55΄Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Τάτο να εκτελεί κόρνερ και η κεφαλιά του Θυμιάνη να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι της Παναχαϊκής.

62’ Λάθος διώξιμο του Κολοβούρη, ο Τάτος τροφοδοτεί τον Καπνίδη, ο οποίος όμως δεν μπορεί να πετύχει κάτι, με τον Κολοβούρη να μπλοκάρει.

63’ Ωραίο μπαλιά του Τσερούτι στον Γιούση, ο τελευταίος γλιστράει μέσα στην περιοχή και δεν μπορεί από πλεονεκτική θέση να σκοράρει.

64΄Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Αραβίδη μέσα στην περιοχή να μην μπορεί να νικήσει τον Ίζο.

75’ Επικίνδυνη σέντρα του Σιατραβάνη από τα αριστερά, ο Μίκελτάζτε δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Παναχαϊκής.

90’ Επικίνδυνο φάουλ με τον Τάτο, η μπάλα και με την βοήθεια του αέρα περνάει άουτ.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ : Κολοβούρης, Πλιάτσικας, Πατάπης, Πάνος (72’ Σταμόπουλος), Αποστολόπουλος, Μπρους, Μουστακόπουλος (72’ Μασούρας), Ανάκογλου (82’ Παπαδόπουλος), Γιούσης, Μπάτροβιτς (59΄Τσερούτι), Αραβίδης

ΞΑΝΘΗ : Ίζο, Βέρκελ, Καπνίδης, Πέτροβιτς, Σιατραβάνης (89’ Γιούρμαν), Τάτος, Γκαρσία (73’ Μίκελτατζε), Τζόσουα, Θυμιάνης (68’ Τεσίγια), Τσαμούρης, Βάλτερς (72’ Ντίνας).