Έκανε το χρέος της και πήρε το υπερπολύτιμο τρίποντο!

H Παναχαϊκή με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ηροδότου επικρατώντας με 2-0 και διατήρησε τις όποιες ελπίδες έχει για την “πρωτιά”. Στο 41′ ο Λινάρδος άνοιξε το σκορ και στο 83ο λεπτό ο Αλεξόπουλος, “σφράγισε” τη νίκη των “κοκκινόμαυρων”.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ:

3′ Kεφαλιά του Αλεξόπουλου από σέντρα του Χαντί, μπλόκατε ο Γκόλοβιτς.

8′ Φάουλ του Λινάρδου, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκόλοβιτς.

22′ Ανάποδο ψαλίδι από τον Ντότη, πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωράκη.

26′ Φάουλ του Χαντί, κεφαλιά Μπουρλάκη ελάχιστα άουτ.

32′ Ο Ηρόδοτος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Θεοδωράκη στον Φερνάντεζ..

41′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ:Γύρισμα του Καραικλάτς, ο Λινάρδος με δυνατό αριστερό σουτ στην κίνηση ανοίγει το σκορ για την Παναχαϊκή!

44′ Διαμαρτυρίες της Παναχαϊκής για παράβαση (χέρι αμυντικού) και πέναλτι που δεν δόθηκε…

58′ Καλή αντεπίθεση με Χαντί και Λινάρδο, ο δεύτερος κακή επιλογή, χάθηκε η ευκαιρία…

62′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο! Πήρε τις κόντρες ο Γρηγορόπουλος μέσα σε αναμπουμπούλα, σούταρε, έδιωξε σε κόρνερ ο Θεοδωράκης!

64′ Σουτ του Τριμμάτη, έδιωξε δύσκολα ο Γκόλοβιτς

68′ Κακό σουτ του Καραικλάιτ, η μπάλα άουτ.

83′ ΓΚΟΟΟΟΛΛ: Ο Αλεξόπουλος με σουτ κάνει το 2-0!

85′ Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή, υποδειγματικό πλασέ του Ν. Καρακλάιτς, ο Γκόλοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά!

86′ Καλή στιγμή με ωραίο σουτ του Κωνσταντακόπουλου να μπλοκάρει ο Γκόλοβιτς.

93′ ΔΟΚΑΡΙ: Κεφαλιά του Καραικλάιτς, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Γκόλοβιτς.

Οι συνθέσεις:

Ηρόδοτος (Καλογιάννης – Πλουσής): Γκόλοβιτς, Γρηγορόπουλος, Ντουμπιά, Πιτσόλης, Τζούνιορ Έλιο (84′ ), Φερνάντεζ, Λεβιντσάνιν (72′ Ν. Χαλκιαδάκης), Μασάδο, Ντότης (52′ Χαϊκάλης), Φράτροβιτς, Μάρκοβιτς.

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Τριμμάτης, Τσακμάκης, Λαρρέα, Τοπάλ, Λινάρδος (91′ Λιοφάγος), Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (72′ Π. Καρακλάιτς), Χαντί (72′ Σίλβα), Ν. Καρακλάιτς, Αλεξόπουλος.

Διαιτητής: Αλαμπέης (Αθηνών)
Βοηθοί: Τσολακίδης (Αθηνών), Μητροφάνης (Αθηνών)