Έμεινε ζωντανός στη «μάχη» της πρόκρισης!

Μεγάλη νίκη πανηγύρισαν οι Πατρινοί μετά από πέντε σερί ήττες στο EuroCup επικρατώντας της Μπουργκ με σκορ 84-77 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και παραμένει ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ανέβηκε στο 3-8 έχοντας κορυφαίους τους Χαντ (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνη (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Ρέι (18 πόντοι, 4 ασίστ) και Σίμπσον (17 πόντοι με 5/6 τρίποντα).

Για τους ηττημένους που υποχρεώθηκαν στο 4-8, ξεχώρισαν οι Ουίλιαμς (25 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Σουλαϊμόν (15 πόντοι).

Ο αγώνας

Οι Αχαιοί ξεκίνησαν δυναμικά στο ματς κάνοντας γρήγορα το 12-5 στο 4’. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να προηγηθούν με έναν πόντο στο 7ο λεπτό (14-15). Χαντ και Σίμπσον συνέβαλαν, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με μικρό προβάδισμα (22-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι μείωσαν, ενώ στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στα τελευταία λεπτά για να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα 5 πόντων (39-34).

Στην επιστροφή, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα αλλά με τον Χαντ να προσφέρει έξτρα λύσεις, οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα μαξιλαράκι ασφαλείας (60-55) στο φινάλε του δεκαλέπτου. Το ματς έγινε ροντέο στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Χαντ και Ρέι να οδηγούν τους Αχαιούς στο +7 (71-64 στο 36’). Και κάπως έτσι, οι παίκτες του Ζούρου άντεξαν κι έφτασαν στο ροζ φύλλο (84-77).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-34, 60-55, 84-77.