Έπεσε μαχόμενος ο Προμηθέας στην Ισπανία

Ο Λουίς Κασιμίρο επέλεξε τους Γκάντι, Ρέι, Ρογκαβόπουλο, Μάιλς και Γκραντ για την αρχική πεντάδα. To παιχνίδι από το ξεκίνημά του είχε έναν δαιμονιώδη ρυθμό, με τους «Προμηθείς» να πατούν καλά στο επιθετικό κομμάτι, αλλά και να δέχονται πόντους με μεγάλη ευκολία. Με καλάθια των Γκραντ και Ρέι προηγήθηκαν γρήγορα 0-4, ωστόσο η Βαλένθια βρήκε στη συνέχεια ρυθμό και με τρίποντο του Αροστέγκι πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα (7-5 στο 3′).

Οι Αχαιοί πήραν τεράστια επιθετική ώθηση από τον Ρογκαβόπουλο, ο οποίος με διαδοχικούς δικούς του πόντους έδωσε και πάλι προβάδισμα στο συγκρότημα του Λουίς Κασιμίρο (11-12 στο 5′). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0 και με τρίποντο του Χέρμανσον έφτασαν για πρώτη φορά στο +4 (16-12 στο 6′), όμως η απάντηση ήταν και πάλι άμεση για τον Προμηθέα και με καλάθια μέσα από το ζωγραφιστό από Χαντ και Ρογκαβόπουλο επήλθε νέα ισοπαλία (16-16 στο 7′). Οι «νυχτερίδες» παίζοντας πολύ γρήγορο και ελκυστικό μπάσκετ κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα (24-20 στο 9′), με τον Προμηθέα να ακολουθεί κατά πόδας, Οι Ισπανοί μάλιστα έφτασαν μέχρι και το +6 με κάρφωμα του Λαμπεϊρί στο ανοιχτό γήπεδο (28-22), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με κάρφωμα του Χαντ σε νεκρό χρόνο από τρομερή δημιουργία του Σβαρτζ (28-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βαλένθια μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 33-26 με τρίποντο του Βαν Ρόσομ, ωστόσο με…αύρα Αγραβάνη οι «Προμηθείς» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 4-0 και μείωσαν στο ένα σουτ (33-30 στο 13′). Οι Πατρινοί θα μπορούσαν να διευρύνουν κι άλλο το σερί τους, ωστόσο δέχτηκαν ένα απίθανο γκολ- φάουλ από τον Χέρμανσον, το οποίο έδωσε μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους, οι οποίοι λίγο αργότερα με καλάθι του Πουέρτο έφτασαν για πρώτη φορά στο +9 (43-34 στο 16′). Οι Πατρινοί παρόλα αυτά συνέχισαν να είναι πολύ μαχητικοί και παρά τα προβλήματά τους στην pick and roll άμυνα, έβρισκαν λύσεις με μπροστάρηδες τους Γκάντι και Μάιλς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά και να πάνε στην ανάπαυλα υπολειπόμενοι μόλις 4 πόντους (47-43).

Στο δεύτερο μέρος οι Πατρινοί μπήκαν πάρα πολύ δυνατά και με ένα επιμέρους σερί 7-2 με τρίποντο του Μάιλς και καλάθια από Γκραντ και Γκάντι προηγήθηκαν μετά από πάρα πολλή ώρα (51-52 στο 23′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν ξανά μπροστά με τρίποντο του Πουέρτο, όμως ο Ρογκαβόπουλος ανταπέδωσε (54-55 στο 24′). Το σύνολο του Λουίς Κασιμίρο μάλιστα λίγο αργότερα έφτασε και στο +3 με υπέροχη ατομική προσπάθεια του Αγραβάνη (56-59 στο 26′). Η Βαλένθια βέβαια δεν επρόκειτο να τα παρατήσει και με…κρεσέντο τριπόντων του Λαμπεϊρί και του απόλυτα επιδραστικού Πουέρτο πέρασε ξανά μπροστά (66-61 στο 28′). Mε καλάθι του Γάλλου forward οι «νυχτερίδες» έφτασαν και στο +7 (68-61 στο 29′), με τον Αγραβάνη να απαντάει μετά από τρομερή δημιουργία του Γιαννόπουλου. Τελικά, η Βαλένθια ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +6 (69-63), αφού οι δύο ομάδες έχασαν επιθέσεις στο τελευταίο λεπτό εκατέρωθεν.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Λαμπεϊρί να παραμένει «καυτός» και να συνεχίζει τον επιθετικό του…οίστρο, δίνοντας με τρίποντο «αέρα» 9 πόντων στην Ισπανική ομάδα (72-63 στο 31′), ενώ με γκολ- φάουλ του Ντιμιτρίεβιτς ήρθε και η πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (75-64 στο 32′). Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας αφυπνίστηκε εκ νέου και με ένα σερί 5-0 με lay up του Ρέι και «ψυχρό» τρίποντο του Ρογκαβόπουλου μείωσε τη διαφορά στους 6 (75-69 στο 34′) και λίγο αργότερα στους 5 με σουτ fade away μέσης απόστασης του Μάιλς (79-74). Εκείνη τη στιγμή, οι «νυχτερίδες» βρήκαν δύο τρίποντα που άλλαξαν το μομέντουμ. Το ένα από τον Βαν Ρόσομ ελεύθερο, το άλλο από τον Αροστέγκι μαρκαρισμένο από τα 9 μέτρα (85-74 στο 35’30”), με τον Χαντ να καρφώνει και να δίνει μια μικρή ανάσα στους φιλοξενούμενους (85-76 στο 36′).

Η «πληγή» των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ έγινε πιο ορατή από ποτέ στο φινάλε, με τον Προμηθέα να χαρίζει άπειρες δεύτερες κατοχές στους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά, οι Αχαιοί παρέμειναν συνεπέστατοι επιθετικά και με τον εκπληκτικό Μάιλς να σκοράρει από τη γωνία μείωσαν και πάλι στους 6 (87-81 στο 37’20”). Ο Ριβέρο απάντησε δίνοντας μεγάλη ανάσα στη Βαλένθια, σε μια φάση που forward των γηπεδούχων κόπηκε από τον Ρογκαβόπουλο, οι διαιτητές όμως υπέδειξαν πως η μπάλα ήταν στην κάθοδο (89-81). Στο φινάλε ο Προμηθέας ήταν άστοχος και παρότι έβγαλε καλές άμυνες, δεν μπόρεσε να πλησιάσει άλλο την αντίπαλό του. Το τελικό 92-82 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-24, 47-43, 69-63, 92-82

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πενιαρόγια): Ντιμιτρίεβιτς 9, Πουέρτο 12 (2), Πραντίγια 10, Λόπεθ – Αροστέγκι 6 (2), Λαμπεϊρί 23 (4), Βαν Ρόσομ 6 (2), Μπρεσάν, Χιμένεθ 1, Χέρμανσον 13 (1), Ριβέρο 12.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 10, Σβαρτζ 1, Γκραντ 10, Γκάντι 13, Χαντ 12, Γκίκας 4, Ρογκαβόπουλος 13 (3), Μάιλς 13 (3), Γιαννόπουλος.

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού, ο Λουίς Κασιμίρο δήλωσε μεταξύ άλλων: «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί στην επίθεση, όμως δεν ήμασταν καλοί στην άμυνα, δεν παίξαμε άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως βελτιώσαμε την άμυνά μας, γίναμε πιο πιεστικοί. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερο γενικά για εμάς. Στο τέλος όμως, χάσαμε τον έλεγχο των αμυντικών ριμπάουντ και αυτό μας στοίχισε πάρα πολύ».