Έπεσε μαχόμενος στην Πυλαία ο Απόλλων

Το πάλεψε ο Απόλλων Πατρών στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά γνώρισε την ήττα με 81-76. Στο 7-13 πλέον το ρεκόρ του Απόλλωνα, ο οποίος ηττήθηκε μετά από δύο συνεχόμενες νίκες κόντρα σε Λαύριο και Περιστέρι, πέφτοντας στην 11η θέση της βαθμολογίας. Για την ομάδα της Πάτρας ξεχώρισαν οι Σίμονς (15π, 5 ριμπάουντ), Μακλίν (15π, 5 ριμπάουντ) και Τσαλμπούρης (14π).

Το ματς:

Χέρι-χέρι στο σκορ οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Καμπερίδη να σκοράρει δύο συνεχόμενα τρίποντα και να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΠΑΟΚ (19-15 στο 4′). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έμειναν για σχεδόν τρία λεπτά χωρίς πόντο, με τον Ρένφρο να κάνει το 21-15 στο 8′ με εντυπωσιακό άλει-ουπ κάρφωμα. Ωστόσο, ο Απόλλωνας βρήκε απάντηση, μειώνοντας στον πόντο (23-22) με δίποντο του Διαμαντάκου πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Χωρίς ρυθμό στην επίθεση οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Απόλλωνα Πάτρας να περνάει μπροστά στο 14′ (29-30), χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Ντέιβις. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τις δύο ομάδες να βελτιώνουν τα ποσοστά τους και τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων, αφού έκανε ένα σερί 16-8.

Η τρίτη περίοδος κύλησε με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα και να προηγείται με 63-54 στο 30′, χάρη σε δύο εύστοχα τρίποντα των Γιάνκοβιτς και Μάντζαρη. Οι γηπεδούχο πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (66-56) στο μετά από κάρφωμα του Ρίβερς στο 32′, ωστόσο οι Πατρινοί βρήκαν ξανά απαντήσεις, μειώνοντας σε 74-72. Ντέρμπι το παιχνίδι στα τελευταία του λεπτά, με τους Τολιόπουλο και Λιν να σκοράρουν για το 79-74, ενώ ο Γιάνκοβιτς με βολές «έγραψε» το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76

ΠΑΟΚ-Απόλλων Πάτρας 81-76