Έπεσε στην παγίδα, έχασε ο Προμηθέας

Στις απόλυτες λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση του Κολοσσού Ρόδου με τον Προμηθέα, την… υπόθεση ανέλαβε ο Μαρκίς Τιγκ και έδωσε στους γηπεδούχους τη νίκη με 69-67.

Στην πρώτη περίοδο ο Κολοσσός ξεκίνησε δυναμικά και με ένα επιμέρους σερί 7-2, άσκησε πίεση αμέσως στον Προμηθέα. Σταδιακά, ο έλεγχος πέρασε στους φιλοξενούμενους και τον Τζο Γιανγκ έφερε το ματς στα ίσα (9-9). Αναπόφευκτα πήραν κεφάλι και έκλεισαν μπροστά με 15-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησε η διάθεση για άμυνα και οι σετ επιθέσεις. Το προβάδισμα άρχισε να μεγαλώνει για το σύνολο του Μάκη Γιατρά με δύο συναπτά δίποντα από τους Μιχάλη Τσαϊρέλη και Νίκο Γκίκα (21-29). Η ανάπαυλα βρήκε την ομάδα από την Πάτρα στο +10 (26-36).

Στην επανέναρξη οι γηπεδούχοι πάτησαν το παρκέ με αυτοπεποίθηση, με μπροστάρηδες τους Χάρη Γιαννόπουλο και Μαρκίς Τιγκ μείωσαν σε 38-42 και έμειναν κοντά στο σκορ, περιμένοντας να βρουν την ευκαιρία να… χτυπήσουν.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67