Ήταν δίκαιο, έγινε πράξη: Στην Basket League ο Oscar Απόλλων Πατρών!

Ο Oscar Απόλλων Πατρών κέρδισε 70-63 τον Ολυμπιακό και επιστρέφει στη φυσική του θέση.

Με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Πάτρας επικράτησε του Ολυμπιακού Β’ και υπερκαλύπτοντας το -3 του πρώτου γύρου, κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α2 και ανέβηκε απευθείας στη μεγάλη κατηγορία, επιστρέφοντας μετά το 2017.

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Απόλλωνα στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε 8-2. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν επιθετικά και με απανωτά τρίποντα πήραν το προβάδισμα (12-14), ενώ με μπροστάρη τον Νικολαΐδη πήγαν στο +5 (14-19) και μ’ αυτό έκλεισαν την πρώτη περίοδο.

Με μπροστάρη τον Διαμαντάκο, οι Πατρινοί ισορρόπησαν (25-25), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε ντέρμπι με καλάθια εκατέρωθεν και τους Πειραιώτες να βγάζουν άμυνες στα τελευταία λεπτά και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +4 (35-39).

Δυνατά μπήκε ο Απόλλων στο δεύτερο μέρος, πλησιάζοντας στον πόντο (40-41), με τον Χρηστίδη να απαντά και να στέλνει τον Ολυμπιακό Β’ στο +7 (41-48), στο 25’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονταν το μπόνους των βολών και να απαντούν με 8-0 για το δικό τους προβάδισμα (49-48) και να κλείνουν την τρίτη περίοδο μπροστά (51-50).

Ο Μελισσαράτος έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Πειραιώτες (51-54) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο, οι Πατρινοί έκαναν την αντεπίθεσή τους με επιμέρους σκορ 13-3, πήγαν αρχικά στο +7 (64-57) και μετά στο +8 (67-59), στο 37’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -4 (67-63), με τις 2/2 βολές του Διαμαντάκου να κάνουν το 69-63, στα 22’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησαν άστοχα σουτ από Μελισσαράτο και Νικολαΐδη, με τον Τσιακμά να διαμορφώνει το τελικό 70-63.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Συμεωνίδης-Μαλαμάς (Κωστής/Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 9 (1), Αγγέλου 8 (1), Ζούμπος 16 (2), Πουλιανίτης 4, Διαμαντάκος 24 (1), Μολφέτας 3, Μπαζίνας, Αντωνάκης 6.
Ολυμπιακός Β’ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 3, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 19 (3), Κολοβέρος 2, Καμπούρης 2, Τσόχλας 11 (1), Σκουλίδας 3 (1), Χρηστίδης 9 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 14.