Ήττα εντός προγράμματος για τον Απόλλων Πατρών

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 78-68 του Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Basket League.

Πάντως η Πατρινή ομάδα από σήμερα έχει μείνει και μαθηματικά στην κατηγορία καθώς έχασε ο Ηρακλής και πλέον δεν υπάρχει κανένα θέμα υποβιβασμού.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Γιώργος Βόβορας άφησε στον πάγκο τόσο τον Πέιτον Σίβα στο ντεμπούτο του, όσο και τον Στέφαν Γιόβιτς στην επιστροφή του, ξεκινώντας τον αγώνα με τους Σαντ Ρος, Μέικον, Μαντζούκα, Ουάιτ και Παπαγιάννη. Το πρώτο 5λεπτο οι άμυνες ήταν «εξαφανισμένες», με το ένα καλάθι να διαδέχεται το άλλο, με αποτέλεσμα το πρώτο τηλεοπτικό τάιμ άουτ μετά από 5 λεπτά να βρει το σκορ στο 13-12.

Με τους «πράσινους» να βελτιώνουν την πίεση πάνω στην μπάλα, τον Γιόβιτς να περνάει στο παρκέ και να δημιουργεί και τον Μέικον να «πυροβολεί» με τρία σερί τρίποντα η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (27-16 στο 8′), με τον Απόλλωνα ωστόσο να ολοκληρώνει την περίοδο με σερί 0-6 (27-22).

Η αφλογιστία των γηπεδούχων συνεχίστηκε για άλλα τρία λεπτά με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα του Σερί του Απόλλωνα να επεκταθεί στο 0-10, μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (27-26). Με τον Οκάρο Ουάιτ να ξεκολλά την ομάδα του με καλάθι και φάουλ και παίρνοντας ενέργεια μέσα από την άμυνά του, ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα γρήγορο 7-0 σε ένα λεπτό (34-26 στο 14′). Για το επόμενο 3λεπτο το «τριφύλλι» συνέχισε τις εξαιρετικές άμυνες και δεν άφησε τους Πατρινούς να σκοράρουν, ωστόσο δεν το εξαργύρωσε επιθετικά, σκοράροντας μόνο 2 πόντους με τον Παπαγιάννη για το +10 (36-26) στο 17′. Ένα τρίποντο του Ουάιτ και ένα του Μέικον έφεραν δύο φορές ξανά τη διαφορά στο μέγιστό της (+11), αλλά και στις δυο περιπτώσεις ο Απόλλων είχε ανάλογη απάντηση με Τσαλμπούρη και Δίπλαρο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 44-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο τρίποντα του Δίπλαρου για τον Απόλλωνα, που έφερε τη διαφορά στους 4 πόντους (46-42). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Παναθηναϊκός άναψε τις μηχανές στο φουλ και… εξαφανίστηκε. Με τρομερή ενέργεια στην άμυνα, εξαιρετική κυκλοφορία επιθετικά, αλλά και πρωτόγνωρη ευστοχία έτρεξε ένα απίθανο σερί 24-0 και τελείωσε το παιχνίδι(70-42). Διάστημα στο οποίο ο Κασελάκης πέτυχε δύο τρίποντα (και 8 πόντους συνολικά), οι Οκάρο και Σαντ Ρος από άλλο ένα, ενώ Έβανς και Χουγκάζ χτύπησαν κοντά στο καλάθι (από 4 πόντους έκαστος). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το πρώτο καλάθι του Απόλλωνα μετά από 8 λεπτά (70-44) και ένα επιμέρους 26-8.

Με το πρώτο καλάθι του Γιόβιτς στο παιχνίδι ξεκίνησε η 4η περίοδος (72-44), με τον Γιώργο Βόβορα να δοκιμάζει σχήμα με τον Σέρβο και τον Σίβα στην ίδια πεντάδα, ωστόσο ακολούθησε ένα 0-10 σερί από τον Απόλλωνα (72-54), ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους. Οι πράσινοι ωστόσο έσβησαν αδικαιολόγητα τις μηχανές στα τελευταία 8 λεπτά, με αποτέλεσμα να σκοράρουν μόλις 6 πόντους και ο Απόλλων να φύγει από το ΟΑΚΑ με το τιμητικό 78-68.

Δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μέικον 18 (1/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/5 δίποντα), Γουάιτ 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1), Σαντ-Ρος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίβα (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 4, Κασελάκης 10 (2), Γιόβιτς 2, Χουγκάζ 4, Έβανς 4

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 5 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Διαμαντάκος 6, Σίμονς 2 (1/8 σουτ), Δίπλαρος 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΛίν 5, Τσιακμάς 16 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Ζούμπος 2, Μολφέτας 4, ΜακΛάφλιν, Ντέιβις 12 (4/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 δίποντα).