Αυτός ο Απόλλωνας δεν έχει να φοβηθεί κανέναν!

Μεγάλη ανάσα όσον αφορά την υπόθεση παραμονή, βάζοντας ταυτόχρονα «φωτιά» στη βαθμολογία, πήρε ο Απόλλων Carna στην Πάτρα κόντρα στον Ιωνικό (93-66), εκμεταλλευόμενος την εντυπωσιακή του εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα για την 18η αγωνιστική της Basket League, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-14 και έπιασαν τους φιλοξενούμενους που πλέον βρίσκονται επίσης 4-14, με το Λαύριο στο 4-12 και την Καρδίτσα στο 3-14!

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βερτζ με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ! Παράλληλα ξεχώρισε ο Μακ με 20 πόντους και ο Μαυροκεφαλίδης επίσης με 20 από την άλλη πλευρά, που είχε και 9 ριμπάουντ, με τον Μάντζαρη να προσθέτει 10 ασίστ.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι εμφάνισαν μια καλύτερη επιθετικά εικόνα, μετατρέποντας το 10-8 σε 15-8 για το +7 με το σουτ μέσης απόστασης του Ντέιβις και το τρίποντο του Μακ. Ο Χόκινς βρήκε απάντηση από τα 6.75, με τον Φιλιππάκο να δίνει… αέρα +4 (17-13) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με μπροστάρη τον Καράμπελα στο κομμάτι του σκοραρίσματος, διαφορά εκτοξεύθηκε στο +11 (27-16), με τον Μάντζαρη να μαζεύει κάπως τα πράγματα (28-23) για τους φιλοξενούμενους. Το τρίποντο του Βέρτζ πήγε ξανά σε διψήφιο αριθμό την ψαλίδα (33-23), αλλά ο Μαυροκεφαλίδης ανέλαβε δράση και μείωσε στους τέσσερις (35-31), πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Τα δύο τρίποντα του Γκρίφιν ήταν αυτά που σόκαραν τον Ιωνικό ανέβασαν τη διαφορά από το… πουθενά στο +14 (45-31) για τον Απόλλωνα Πάτρας που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με γκάζι! Τόσο ο Μακ όσο και ο Γκρίφιν συνέχισαν το ρεσιτάλ τους στο αντίπαλο καλάθι για το +23 (60-37)! Η κατάσταση συνεχίστηκε στα ίδια επίπεδα, για το 66-47 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.