Βαριά ήττα και 4η θέση για τον Προμηθέα

Η ΑΕΚ νίκησε με 95-72 τον Προμηθέα και με σκορ 3-1 πήρε την τρίτη θέση στη Stoiximan Basket League της σεζόν 2020/21, με τους Πατρινούς να τερματίζουν τέταρτοι μετά από τον τελευταίο αγώνα του Μάκη Γιατρά στον πάγκο τους. Δημήτρης Αγραβάνης και Χάρης Γιαννόπουλος ήταν οι κορυφαίοι του Προμηθέα, που δεν είχε τον Τζέριαν Γκραντ και τον Τζιάν Κλαβέλ στη σύνθεσή του.

Δεν υπάρχουν λόγια για να αποτυπωθεί η εικόνα του Προμηθέα στην πρώτη περίοδο (24-12). Την ώρα που η ΑΕΚ μετρούσε 8/12 δίποντα, 16 πόντους στη ρακέτα και οκτώ ασίστ για ένα λάθος, οι Πατρινοί είχαν 5/17 δίποντα, κανένα εκτελεσμένο τρίποντο και μία τελική πάσα. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μέικον πήρε προσπάθειες, το 53-38 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα της κυριαρχίας των γηπεδούχων κοντά στο καλάθι (16/23 δίποντα, 69%, 32 πόντοι στο ζωγραφιστό) και της αδυναμίας των φιλοξενούμενων να ακολουθήσουν σε υψηλό τέμπο από τη στιγμή που οι Γκραντ – Κλαβέλ ήταν εκτός δράσης.

Το επεισόδιο του Γιατρά με οπαδούς της ΑΕΚ στο ημίχρονο ευτυχώς δεν χάλασε το κλίμα, ο Προμηθέας πάλεψε περισσότερο, μείωσε στους δέκα (69-59) με τον Γκραντ και έμεινε ζωντανός για το τελευταίο δεκάλεπτο. Όχι για πολύ όμως. Ο Γιάνκοβιτς έβαλε τρίποντο για το 77-63 στο 33′ και βοήθησε την ΑΕΚ να χτίσει ξανά μια απόσταση ασφαλείας που έδιωξε το άγχος, πριν ο Μέικον πάρει σουτ, τα βάλει και καθαρίσει οριστικά τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 53-38, 69-59, 95-72

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 13 (6/8 δίποντα, 1/2 βολές σε 16 λεπτά), Μέικον 20 (4/4 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις 9 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης 3 (1), Κατσίβελης 6 (2), Χρυσικόπουλος 7 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζήσης 6 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκίκας 4 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαυροειδής 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 4 (1/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λούντζης 11 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δημήτρης Αγραβάνης 17 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάννης Αγραβάνης 4, Γιαννόπουλος 14 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Αγκμπελέσε 12 (5/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 7, Κουρουπάκης, Μπαζίνας 3 (1), Τανούλης.