Βαριά εντός έδρας ήττα του Προμηθέα από την Μπουντούτσνοστ

O Προμηθέας Πατρών βρήκε απέναντί του το βράδυ της Τετάρτης 12/8 μια από τις καλύτερες ομάδες και εκ των φαβορί για διάκριση στο EuroCup, εντούτοις δεν κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικός απέναντι στην Μπουντούτσνοστ και γνώρισε την εντός έδρας συντριβή από τους Μαυροβούνιους.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επέστρεψε μεν από το -17 στις αρχές της δεύτερης περιόδου (10-27, 10:15) ωστόσο κατέρρευσε στην τρίτη περίοδο όπου οι Μαυροβούνιοι έκαναν επιμέρους σκορ 8-25 και δεν μπόρεσε να αποφύγει τη βαριά ήττα, πέφτοντας στο 2-4 στον Β’ όμιλο της διοργάνωσης.

Ο αγώνας

Η Μπουντούτσνοστ εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Προμηθέα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 10-24, σουτάροντας με 72.7% στο δίποντο σε αυτό το διάστημα (8/11) και έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Ζόραν Νίκολιτς, υποχρεώνοντας παράλληλα τους Πατρινούς σε 6 λάθη. Την ίδια στιγμή, η ομάδα του Ηλία Ζούρου έμεινε στα 4/15 σουτ εντός πεδιάς (4/11 δίπ., 0/4 τρίπ) και υποχρεώθηκε να κυνηγάει στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του ματς στο «Δ. Τόφαλος».

Μάλιστα ο Ντένις Σίλεϊ ανέβασε τη διαφορά στο +17 για τους Μαυροβούνιους (10-27, 10:15) ωστόσο ο Κέντρικ Ρέι ηγήθηκε της αντεπίθεσης του Προμηθέα στη δεύτερη περίοδο. Οι Πατρινοί έκαναν επιμέρους σκορ 21-2 για το 31-29 στο 16′, με τον Αμερικανό γκαρντ να σημειώνει τους 16 από τους 21 πόντους των γηπεδούχων! Παρ’ όλα αυτά, η Μπουντούτσνοστ ανέκτησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-41, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τον Τζάστιν Κομπς.

Η τρίτη περίοδος ήταν… καταστροφική για τον Προμηθέα Πατρών. Ο Έντιν Άτιτς ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (37-47, 24′) ενώ η Μπουντούτσνοστ προηγήθηκε με 43-66 στο 30′, αφού οι γηπεδούχοι είχαν 4/7 δίποντα και 0/6 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο! Ο Σίλεϊ σκόραρε για το 53-81 στο 36′ κι εν τέλει η Μπουντούτσνοστ έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 60-89, καθώς ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων που είχαν ήδη χτίσει διαφορά ασφαλείας, διατηρώντας την ως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 35-41, 43-66, 60-89

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Γκάντι 5, Ρέι 22 (3), Ρογκαβόπουλος 7 (1), Μάιλς 3 (1), Γκραντ 10 (βασική 5άδα), Γκίκας 5 (1), Δ. Αγραβάνης 2, Γιαννόπουλος 3 (1), Σβαρτς, Χαντ 3, Ν. Μπαζίνας, Τανούλης.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Τζίκιτς): Ατιτς 6 (1), Μίτσοφ 8 (2), Κομπς 17, Γιάγκοντιτς 7 (1), Νίκολιτς 20 (βασική 5άδα), Σίλι 29 (7), Σέχοβιτς, Μπάροβιτς 2.