Δεν έριξε, αλλά τους έριξε «λευκή» πετσέτα…

Σε ένα κλασικό ματς Β’ Εθνικής Κατηγορίας, η Παναχαϊκή πήρε αυτό που ήθελε.

Τους τρεις βαθμούς.

Κι όχι μόνο αυτό.

Είδαμε πολύ καλό πρόσωπο σήμερα και φάνηκε ότι η ομάδα είχε ψυχολογία, πάθος, έπαιξε δυνατά, πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό για το τρίποντο.

Φαίνεται ότι λειτούργησε θετικά η ομιλία του προέδρου Γιώργου Μπάρλου στην χθεσινή προπόνηση αλλά και η έλευση του Χρήστου Παρασκευόπουλου στον πάγκο που ζούσε το ματς σαν να ήταν καιρό στην ομάδα!

Θα γίνουμε κουραστικοί, αλλά μακάρι να είχαμε 10 Μουστακόπουλους στην Παναχαϊκή. Αυτό το παιδί, κάνει μεγάλο πρωτάθλημα. Και του αξίζουν πολλά.

Άρεσε ο Ανάκογλου και ο Πατάπης στο σημερινό ματς. Και ο Μπρους όμως έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο σήμερα, στην καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα της Πατρινής ομάδας.

Ειδικά στο πρώτο 20λεπτο η Παναχαϊκή ήταν πολύ καλή, η Ξάνθη αντέδρασε μέχρι το ημίχρονο αλλά στο β μέρος η Παναχαϊκή δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης.

Οφείλω να επισημάνω, ότι η Παναχαϊκή πρέπει να καθαρίζει νωρίτερα τα ματς και ειδικά στην έδρα της. Χάθηκε 1-2 φορές η ευκαιρία να γίνει το 2-0 και έτσι όσο περνούσε η ώρα, η Ξάνθη αναπτέρωνε τις ελπίδες της για θετικό αποτέλεσμα.

Ωστόσο, η Ξάνθη δε με έπεισε. Ούτε σήμερα.

Κάποιοι είπαν ότι με την απομάκρυνση Παπαδόπουλου, η Παναχαϊκη έριξε “λευκή” πετσέτα.

Εγώ προσωπικά, σήμερα, είδα ότι η Παναχαϊκή έριξε στη Ξάνθη τη “λευκή” πετσέτα.

Η νίκη αυτή δίνει ώθηση και ελπίδα ενόψει της συνέχειας, αλλά η Παναχαϊκή θέλει νίκες. Και νίκες μακριά από την Πάτρα. Ευκαιρία είναι τη Τετάρτη με τα Τρίκαλα.

Αν πάρεις αυτό το ματς, είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

Θα έχεις κάνει για πρώτη φορά δεύτερη συνεχόμενη νίκη και θα έχεις την ευκαιρία να αυξήσεις το σερί σου.

Είμαι αισιόδοξος, γιατί ξέρω ότι το θέλουν και οι παίκτες και το νέο τεχνικό τιμ και οι φίλαθλοι και η διοίκηση.

Να δούμε όμως το ίδιο πρόσωπο και στα επόμενα ματς.

Γιατί οι χαμένοι βαθμοί από δω και πέρα θα κοστίζουν.