Δεν μπορεί το κάτι παραπάνω ο Απόλλων!

Δύο λάθη του Νίκου Δίπλαρου και δύο μεγάλα καλάθια του Σον Μίλερ έκριναν την αναμέτρηση, μία από τις πιο όμορφες των τελευταίων αγωνιστικών στη Stoiximan Basket League, με τον Κολοσσό να φεύγει νικητής από την Περιβόλα με 76-80!

Στο 5-9 έπεσε ο Απόλλωνας (3-4 εντός και 2-5 εκτός έδρας), στο 9-5 ανέβηκε ο Κολοσσός (6-1 εντός και 3-4 εκτός έδρας), που έκανε θραύση στο ριμπάουντ (47-33), είχε πλουραλισμό στην επίθεση και πήρε 41 πόντους από τους αναπληρωματικούς του.

Εξαιρετική εμφάνιση παρά την ήττα από τον Γιώργο Τσαλμπούρη με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ για το double-double. Για τους νικητές ο Σον Μίλερ που χάρισε και τη νίκη στην ομάδα του όταν ευστόχησε στην κόψη του ξυραφιού μέτρησε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στο ξεκίνημα οι Αχαιοί έτρεξαν εύκολα ένα σερί 6-0 φτάνοντας μέχρι και το 14-5 στο 4π λεπτό με το Δίπλαρο, αλλά ο Κολοσσός με δυο διαδοχικά τρίποντα του Τιλί έφερε το παιχνίδι στον πόντο (14-13 στο 7’). Το παιχνίδι ήρθε στα ίσα όμως ο Τσιακμάς σκόραρε για το 18-17 στο 10ο λεπτό.

Στη δεύτερη περίοδο ο Δίπλαρος με τρίποντη «βόμβα» έδωσε και πάλι το +4 στην ομάδα του χωρίς όμως να κρατήσει και στη συνέχεια. Η άμυνες «έπεσαν» και το κάρφωμα του Μαργαρίτη έφερε τον Κολοσσό μπροστά κατά έναν πόντο (26-27). Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια μέχρι το ημίχρονο με τον Απόλλωνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας τον έλεγχο για το 40-36.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να βρουν καλάθια καθώς το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 10-20 και έδωσαν την ευκαιρία στους Ροδίτες να πάρουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Οι Ουίλιαμς και Τιλί με μεγάλα καλάθια κατάφεραν να στείλουν τους φιλοξενούμενος στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +6 (50-56).

Με καταιγισμό τριπόντων, ο Απόλλωνας ροκάνισε τη διαφορά με τον Ντέιβις να πετυχαίνει γκολ-φάουλ 5’ πριν το φινάλε για το 61-65 σε μια κρίσιμη στιγμή του ματς. Μετά το τάιμ άουτ στο κλειστό της Περιβόλας ο Τσαλμπούρης ευστόχησε σε νέο τρίποντο και έφερε το ματς στον πόντο (64-65). Ο Μήτρου-Λονγκ ευστόχησε 3,44’ πριν το τέλος με ένα λέι απ για την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση(70-70). Το ματς έγινε ροντέο 34″ πρίν το τέλος με τον Μίλερ να καρφώνει για το 76-76 και στη συνέχεια να ευστοχεί σε λέι απ για το 76-78 μετά από λάθος του μοιραίου Δίπλαρου. Οι παίκτες του Βετούλα δεν βρήκαν καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα και οι δυο εύστοχες βολές του Φλόιντ «σφράγισαν» τη νίκη του Κολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 50-56, 76-80