Δύσκολο “διπλό” για την Ένωση Γλαύκου/Έσπερου, νίκη για την Παναχαϊκή

Η ΑΕ Γλαύκου-Έσπερου Πάτρας έφτασε στην 3η φετινή νίκη επικρατώντας μετά από μεγάλη μάχη με 64-59 του Προμηθέα 2014 στο Promitheas Park, σ’ ένα παιχνίδι που οι 2 ομάδες εμφανίστηκαν αρκετά άστοχες και πολύ νευρικές (ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο).

Έτσι, η ομάδα του Σπύρου Γκοργκόλη ανεβαίνει στην 2η θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με ΣΚ Καλαμάτα, Δίωνα Κυπαρισσίας, Νήαρ Ηστ και Παναχαϊκή κι ετοιμάζεται για μια “καυτή” τριάδα αγώνων αρχής γενομένης του παιχνιδιού με τον πρωτοπόρο και μοναδικό αήττητο ΚΑΟ Κορίνθου την ερχόμενη Κυριακή 6/11 (17:00) στην Πάτρα, ενώ ακολουθούν το ντέρμπι με την Παναχαϊκή εκτός (13/11) και η Κ.Α.Π. εντός (20/11).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-8 στο 4΄ και 16-12 στο 7΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την 1η περίοδο με 9-3 για να περάσουν μπροστά με 21-19. Ο Προμηθέας 2014 ξεκίνησε καλύτερα και στο 2ο δεκάλεπτο, σ’ ένα νευρικό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, για να προηγηθεί με 28-24 στο 13΄ και 33-31 στο 17΄, αλλά οι παίκτες του Σπύρου Γκοργκόλη με 2 σερί εύστοχα τρίποντα κι επιμέρους σκορ 11-2 έφτασαν στο +7 (42-35), πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου σε 38-42.

Στην 3η περίοδο ο Γλαύκος-Έσπερος προσπάθησε ν’ αποσπαστεί στο σκορ (41-47 στο 22΄ και 44-49 στο 23΄), αλλά στη συνέχεια “κόλλησε” επιθετικά, καθώς έμεινε χωρίς πόντο για 5 λεπτά και σκόραρε συνολικά μόλις 1 καλάθι μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, που κύλησε με μεγάλη ένταση και βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 51-50.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο σ’ ένα πάρα πολύ νευρικό παιχνίδι, όπου είναι χαρακτηριστικό πως το σκορ παρέμεινε το ίδιο (53-55) για 5΄ 20΄΄, ως τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για το 53-57 στο 36′ 40΄΄. Η ομάδα του Γλαύκου-Έσπερου διατήρησε την ψυχραιμία της στο φινάλε (57-61 στο 39΄) κι έφτασε σε μια δύσκολη νίκη με το τελικό 59-64 να της χαρίζει το 3ο φετινό ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-42 (ημιχ.), 50-51,  59-64.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Αρβανίτης): Νικολόπουλος 2, Σοϊλεμετζίδης 4 (1), Καλλιακούδας 8 (1), Χρυσανθόπουλος, Γρυλλής 11 (1), Βλάσσης 1, Βασιλείου 17 (3), Πρέκας 3 (1), Διαμαντίδης, Καναβός 2, Παρασκευόπουλος 11 (2).

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ ΠΑΤΡΑΣ (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 12 (1), Θωμόπουλος 10 (1), Σταθόπουλος 3 (1), Ροκανάς 5, Σταμούλης, Αγγελόπουλος 3, Καραγγελής 1, Δενδής 2, Αργυρόπουλος Χρ. 2, Μπόγρης 16, Κρέμιτς 10.