Ζωντανός για την τετράδα o Προμηθέας

Ο Προμηθέας (11-10) πήρε τη νίκη και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας απέναντι στην ΑΕΚ (12-8) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την Basket League (85-72).

Το πρώτο μισό της 1ης περιόδου άνηκε στην ΑΕΚ. Ο Κωστής Γόντικας βρέθηκε στην αρχική πεντάδα της ΑΕΚ και ήταν κυρίαρχος: 6 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και συμμετοχή σε 3 κλεψίματα.

Η ΑΕΚ πήγε το ματς κοντά στο καλάθι, δεν σούταρε τρίποντο, παρά μόνο μετά το 5ο λεπτό και η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί με 15-8. Σε εκείνο το σημείο, ο Προμηθέας αντέδρασε. Έσφιξε την άμυνά του, έκλεισε τους χώρους κοντά στο καλάθι και στην άλλη πλευρά βρήκε σκορ και από ομαδικούς συνδυασμούς και από βολές.

Ένα σερί 8-0 των Πατρινών έκανε το σκορ 16-15. Και το επί μέρους 13-2 του Προμηθέα τον έφερε μπροστά με 21-17.

Τα τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο αποτέλεσαν πρόβλημα για τις δύο ομάδες (1/3 ο Προμηθέας, 0/4 η ΑΕΚ). Στο ξεκίνημα της 2ης οι δύο ομάδες μπήκαν σε έναν άτυπο… διαγωνισμό με τρία σερί σουτ, δύο για τους γηπεδούχους (Γκίκας, Κουλμπόκα) ένα για την ΑΕΚ (Κόνιαρης).

Ο Άντονι Κάουαν μπορεί να άργησε να μπει στο ματς και εξαιτίας της άμυνας της Ένωσης, ωστόσο μετά από 15′ λεπτά αγώνα είχε 8 πόντους και 7 ασίστ!

Η παρουσία των Γιάνκοβιτς και Γόντικα στο παρκέ έδωσαν οντότητα στην ΑΕΚ κοντά στο καλάθι, όπως έγινε και στην αρχή του αγώνα. Ο Προμηθέας είχε τον Τζάστιν Χογκ να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα. Με 13 πόντους και χωρίς να χάσει σουτ εντός παιδιάς μέχρι εκείνο το σημείο (4/4 διπ., 1/1 τριπ., 2/3 βολές) οδήγησε τον Προμηθέα στο +4 (41-37).

Ο Μάιλς ισοφάρισε με το πρώτο του τρίποντο (42-42), με την ΑΕΚ να επιχειρεί να πάρει ξανά το προβάδισμα. Κάτι που δεν επέτρεψε ο Προμηθέας, ο οποίος ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με σερί 5-0 για το 47-42 και τη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά στο ματς.

Και οι Πατρινοί δεν έμειναν εκεί. Ο Κάουαν και ο Χογκ συνέχισαν να ταλαιπωρούν την άμυνα της ΑΕΚ και ο Ντάνγκουμπιτς έδινε πόντους από μακριά, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να φτάσει στο +10 (58-48). Και μετά από δύο κατοχές στο +12 (60-48).

Η ΑΕΚ αντέδρασε, με μία πεντάδα που δοκιμάστηκε επί τόπου στο ματς (Οριόλα και Μάντσεν οι ψηλοί) και με σερί 12-0 κατάφερε να μπει ξανά στο ματς (60-60) και τον Γουίλιαμς να μετράει επτά πόντους σε αυτό το διάστημα.

Ο Κάουαν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με πέντε προσωπικούς πόντους και ένα δίποντο του Κόντιτ, οι Πατρινοί ξέφυγαν εκ νέου (67-60). Και λίγο αργότερα, η διαφορά έφτασε ξανά σε επίπεδο 10 πόντων, με το κάρφωμα του Κόντιτ.

Ένα τρίποντο του Κουλμπόκα, στο όριο των δύο λεπτών, έκανε το σκορ 80-65 και ουσιαστικά έφερε το «W» στα χέρια του Προμηθέα.