‘Ηττα του Προμηθέα στην Λάρισα και “φωτιά” την τελευταία αγωνιστική για τις θέσεις 5-7

«Φωτιά» έβαλε η Λάρισα ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής αναφορικά με τις ομάδες που θα τερματίσουν από την 5η έως και την 7η θέση της κανονικής περιόδου.

Με αυτή τη νίκη οι Θεσσαλοί έφτασαν στο 11-12, μία νίκη λιγότερη από τον Προμηθέα (12-12) που έχει ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του στην regular season και τις ίδιες νίκες με τον Άρη (11-12). Αυτό σημαίνει ότι τα πάντα παραμένουν ανοικτά όσον αφορά την τελική κατάταξη των τριών ομάδων, οι οποίες μπορούν να τερματίσουν από την 5η έως και την 7η θέση.

Βέβαια η Λάρισα δεν μπόρεσε να καλύψει το -14 από την αναμέτρηση της Πάτρας, κάτι που σημαίνει ότι τον πρώτο λόγο στην μεταξύ τους ισοβαθμία (σ.σ. χωρίς να μπλέκεται τριπλή ισοβαθμία με τον Άρη) θα τον τον έχει ο Προμηθέας. Οι Μάριτς (13π., 8ριμπ.) και Μούντι (11π., 7ασ.) ήταν τα κλειδιά του δευτέρου ημιχρόνου για τη Λάρισα, αν και ο Θοδωρής Ζάρας (15π.) είχε κάνει την περισσότερη δουλειά στο α’ ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.

Από πλευράς Προμηθέα που είχε μόλις 14/24 βολές (!!) ο Σίμπσον τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους (4/8τρ.) και 7 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Γκίκας με 13 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Αν και ο Προμηθέας μπήκε με… άγριες διαθέσεις στο ματς έχοντας πάρει διαφορά εννέα πόντων τρία λεπτά μετά το πρώτο τζάμπολ του αγώνα (2-11) στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε τελείως διαφορετική τροπή. Μετά το τάιμ άουτ του Τακιανού με τους Πατρινούς στο +9, η Λάρισα δυνάμωσε στην άμυνα, έκλεισε το inside game που προσπαθούσε να παίξει ο Προμηθέας και με αντεπίθεση διαρκείας όχι μόνο επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 19-16! Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 εντός παιδιάς σε αυτό το διάστημα και μόλις 2 ασίστ, ενώ οι Θεσσαλοί είχαν μετρήσει 9/16 δίποντα και μόλις μία άστοχη προσπάθεια για τρίποντο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο του αγώνα. Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και σε διψήφιο νούμερα για τη Λάρισα (26-16 στο 12′) πριν μειώσει ο Προμηθέας σε 26-23. Όμως δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Θοδωρής Ζάρας (13π., 3/6τρ.) ήταν ο παίκτης που πήρε την κατάσταση στα χέρια του προκειμένου η Λάρισα να επιστρέψει στο +10 (38-28) και κλείσει το ημίχρονο στο +14 (55-41). Στο πρώτο μισό του αγώνα η ομάδα του Τακιανού είχε 18/34 σουτ (σ.σ. 5/10 τρίποντα) έναντι 11/28 του Προμηθέα (σ.σ. 5/13 τρίποντα) που είχε και οκτώ ριμπάουντ λιγότερα (21-13 η Λάρισα).

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Η Λάρισα είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και ο Προμηθέας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 49-41 πριν από το 6-0 των γηπεδούχων με τα τρίποντα των Μούντι και Καράμπελα για το 55-41 στο 25′. Ο Γιάννης Αγραβάνης και ο Άντριτς έδιναν… τεχνητές αναπνοές στην ομάδα τους η οποία μείωσε σε 57-50 λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (61-52). Το μεγάλο ξέσπασμα του Προμηθέα έγινε στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου καθώς με επιμέρους 17-5 έφερε τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 69-66!

Σ΄ εκείνο το σημείο πέντε σερί (και δύσκολοι) πόντοι από τον Μούντι έφεραν και πάλι τη Λάρισα μπροστά στο σκορ (71-69) με τέσσερα λεπτά να υπολείπονται για το τέλος του αγώνα ενώ στο 37′ ο Τσαϊρέλης «έγραψε» το 73-69 δίνοντας ένα επιπλέον «μαξιλάρακι» στην ομάδα του. Οι Πατρινοί ήταν πολύ άστοχοι στις βολές, ήρθε να προστεθεί και το φραστικό επεισόδιο μεταξύ των Δημήτρη Αγραβάνη και Θοδωρή Ζάρα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι κρατώντας την διαφορά (78-71 και 80-73 στο 39′) έως και το τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 61-52, 84-77