Ιστορική πρόκριση στους “8” της Ευρώπης ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας επικράτησε με 89-75 της γαλλικής Μπουρζ στο Δ. Τόφαλος και θα αντιμετωπίσει στους “8” την Προμετέι του “πρώην” Τζιάν Κλαβέλ.

Ο Προμηθέας ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Χογκ να ευστοχεί σε τρίποντο για το 5-2 και τον Μουράτο να κάνει το 8-3 με καλάθι και φάουλ. Οι Πατρινοί είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και προηγήθηκαν με 14-5 στο 6′, ενώ με συνεχόμενους πόντους των Ντάνγκουμπιτς και Γκίκα, οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα με τη λήξη της πρώτης περιόδου (24-13).

Πολύ άστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Προμηθέα να μην βρίσκει καλάθι στα πρώτα 4:40, αλλά να διατηρεί τη μεγάλη υπέρ του διαφορά έχοντας για «όπλο» την πολύ καλή του άμυνα. Ο Τσάσανγκ με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 26-19 για τους φιλοξενούμενους, πριν ο Κουλμπόκα με συνεχόμενα τρίποντα διαμορφώσει το 34-23. Η διαφορά υπέρ της ομάδας του Χριστόπουλου έφτασε μέχρι και το +13 (41-28), πριν ο Πάλμερ μειώσει για το 41-33 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Μπούρχ επέστρεψε από τα αποδυτήρια φτιάχνοντας ένα μικρό σερί 7-3 και πλησιάζοντας στο -4 (44-40), όμως ο Προμηθέας απάντησε με δικό του σερί 9-0, ξαναπαίρνοντας διψήφιο προβάδισμα (53-40). Με συνεχόμενα τρίποντα από Πελός, Κούρμπι και Ζουλιέν, η Μπουρζ πλησίασε σε «απόσταση βολής» (58-55), πριν ο Κάουαν με δικό του τρίποντο διαμορφώσει το 61-55 της τρίτης περιόδου.

Ο Προμηθέας μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφασισμένος να… τελειώσει το ματς και με σερί 6-0 πέρασε ξανά μπροστά με +12 (67-55). Στη συνέχεια διατηρούσε την υπέρ του διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-71 με τρεις εύστοχες βολές του Φλόιντ, αλλά αυτό ήταν και το περισσότερο που μπόρεσαν να πλησιάσουν, αφού ο Προμηθέας δεν έχασε τον έλεγχο, επικρατώντας τελικά με 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-33, 61-55, 89-75