Και τώρα τρέχει ο Απόλλωνας…

Η Καρδίτσα πήρε νίκη-ανάσα κόντρα στον Απόλλωνα, φτάνοντας στην δεύτερη επικράτηση το φετινό πρωτάθλημα (80-65), ούσα πλέον ισόβαθμη με το Λαύριο (2-12) και αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για παραμονή στην Basket League.

Η Καρδίτσα μπήκε στο ματς με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και έφτασε στα τέλη του δεκαλέπτου να προηγείται με 12-3, με τον Απόλλωνα να αδυνατεί να βρει τον δρόμο προς το καλάθι και να σκοράρει με το σταγονόμετρο. Λύση στο επιθετικό πρόβλημα έδωσαν οι Πατρινοί στο φινάλε του δεκαλέπτου, πλησιάζοντας σε 15-12, σε επιμέρους σκορ 9-3 στα τελευταία δύο λεπτά.

Η ίδια εικόνα της έναρξης της αναμέτρησης συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την Καρδίτσα να έχει βρει ρυθμό και σταδιακά να αυξάνει τη διαφορά και να φτάνει σε διψήφια για πρώτη φορά στο ματς στο στο 17′ (32-22) και στη συνέχεια να… εξαφανίζεται για το 42-26 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας έβγαλε αντίδραση, έδειξε να μπαίνει στο ματς και να βρίσκει ρυθμό, με τους Πατρινούς να ροκανίζουν σταδιακά τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Φιλιππάκο, που είχε 15 πόντους με 3/3 τρίποντα, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε 58-51 στο 29′ και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 61-51.

Η Καρδίτσα απάντησε στο comeback του Απόλλωνα με το «καλημέρα» στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας και πάλι τη διαφορά στο +16 (67-51), παίρνοντας το πάνω χέρι στην υπόθεση νίκη, με τους γηπεδούχους να διατηρούν και με ευκολία το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ματς και να φτάνουν στην επικράτηση με 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65