Κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο αλλά η επιστροφή από τα αποδυτήρια απέβη μοιραία για την ομάδα του Ηλία Ζούρου που γνώρισε την ήττα με σκορ 81-62. Πλέον οι Πατρινοί είναι στο 2-8 στον όμιλό τους στο Eurocup με 5 ήττες, ενώ η Γκραν Κανάρια είναι σε εκδιαμέτρου αντίθετη θέση με σκορ 8-2.

Ο Καναδός γκαρντ, Ντίλαν Ένις, με θητεία και στη EuroLeague ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ντιόπ (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Μπρουσίνο (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα). Για τους ηττημένους πάλεψαν οι Χαντ (15 πόντοι) και Ρέι (17 πόντοι).

Ο αγώνας
Νευρικά μπήκαν οι δυο ομάδες στο παρκέ με αρκετά άστοχα σουτ και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε την αυνέπεια στο σουτ των γηπεδούχων και κατάφερε να φτάσει στο 14-12 και το +2 στο 10ο λεπτό. Στη συνέχεια, η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων τους έκανε να… ανεβάσουν στροφές, με τους Χαντ και Αγραβάνη να κάνουν το 22-24 και 24-26 αντίστοιχα στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, πριν ο Ρέι σκοράρει τρίποντο για το +5 της ομάδας του. Οι Ισπανοί κατάφεραν να «ρίξουν» τη διαφορά για το 36-38 στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με την Γκραν Κανάρια να κάνει πάρτι στην μπασκέτα του Προμηθέα… Ένα γρήγορο σερί 7-0 διαμόρφωσε το 43-38, για να συνεχίσει για το +12 (54-42 στο 28’), όταν οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν λύσεις στο παρκέ. Η τρίποντη… βόμβα του Ένις έδωσε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 15 πόντων για το 60-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει(7-0 και 60-52 στο 32’) αλλά οι «νησιώτες» είχαν την ψυχραιμία και τις λύσεις με μπροστάρηδες τους Μπρουσίνο και Ένις να εκοτξεύουν τη διαφορά ξανά στο +15 (71-56 στο 36’). Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι Πατρινοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62