Κατώτερος των περιστάσεων ο Προμηθέας

Στην τρίτη θέση θα κλείσει τη regular season η αχαϊκή ομάδα μετά την ήττα της 83-61 από τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τις περισσότερες επιλογές που είχε από τον πάγκο, εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό ξέσπασμα στις αρχές της τρίτης περιόδου και πήρε με σχετική άνεση τη νίκη επί της πατρινής ομάδας. Ο Προμηθέας ήταν πολύ άστοχος από την περιφέρεια, ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο.

Γι΄ αυτό κιόλας, όταν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πάτησε το γκάζι, δεν βρήκε τον τρόπο για να ανακάμψει. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έκλεισαν τον αγώνα με 4/29 τρίποντα, με τον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Ανδρέα Χριστοδούλου να μην βρίσκουν ούτε μία φορά τον στόχο, στις επτά προσπάθειες που πήραν από τα 6μ75.

Μετά από ένα κακό πρώτο πεντάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε σταδιακά με τους σέντερ των δύο ομάδων να κάνουν το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς. Ο Τζεράι Γκραντ από τη μία κι ο Γιώργος Παπαγιάννης από την άλλη ήταν οι παίκτες που “τραβούσαν” περισσότερο επιθετικά, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (16-19) και τις δύο ομάδες να είναι απογοητευτικές από την περιφέρεια (2/14 τρίποντα).

Ο Προμηθέας αύξησε την πίεση στην μπάλα και από την στιγμή που κράτησε τους φιλοξενούμενους στους δύο πόντους από το 10′ μέχρι το 15′ βρήκε τον τρόπο να πάρει αυτός τα ηνία. Με τον Τζέριαν Γκραντ πλέον σε πρωταγωνιστικό ρόλο, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έφτασαν μέχρι το +4 (25-21 στο 15′), πριν αναλάβει δράση ο Χάουαρντ Σαντ Ρος. Χάρη στο δικό του κρεσέντο από τα 6μ75 (3/3 τρίποντα σε πέντε λεπτά), το τριφύλλι έφερε ξανά τα πάνω κάτω στον αγώνα, σε τέτοιο βαθμό που έκλεισε το πρώτο μέρος, όντας στο +8 (29-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το επιθετικό πρόβλημα των γηπεδούχων έγινε ακόμη πιο έντονο. Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέχισε να είναι συνεπής, να χτυπάει κοντά στο καλάθι και να αποδεικνύεται συνεπής σε όλους τους τομείς του αγώνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει απότομα. Το +18 (43-61) του 30ού λεπτού χτίστηκε χάρη στον επιθετικό πλουραλισμό του τριφυλλιού, αλλά και εξαιτίας των 3/24 τριπόντων που είχαν οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ως εκείνο το σημείο.

Το πρώτο τετράλεπτο της τέταρτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να πιέζουν περισσότερο και να βρίσκουν μαζεμένους πόντους, για να ρίξουν τη διαφορά στο μισό (52-61 στο 33′). Μέσα σε δύο λεπτά όμως, οι πράσινοι πέτυχαν εννέα αναπάντητους πόντους και έγραψαν επί της ουσίας τον επίλογο της αναμέτρησης, αφού το +18 (52-70 στο 35′) που απέκτησαν, δεν αμφισβητήθηκε μέχρι το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε με σχετική άνεση στη νίκη απέναντι στον Προμηθέα (83-61), κλείνοντας την τελευταία εκκρεμότητα που είχε με εξ αναβολής αγώνες στη Stoiximan Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 29-37, 43-61, 61-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 11 (7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αγραβάνης Δ. 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 4 (0/5 σουτ), Τζέριαν Γκραντ 13 (4/11 σουτ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 16 (2/10 τρίποντα), Αγκμπελέσε 2 (1/5 δίποντα), Αγραβάνης Γ. 5 (1/5 σουτ), Φορντ 2, Βασιλείου, Κουρουπάκης 2, Μπαζίνας 4, Τανούλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 15 (14 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 14 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 13 (3/3 τρίποντα), Μακ 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Όγκαστ, Χεζόνια 7 (3/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 3, Κασελάκης 10, Βουγιούκας 8, Μπεντίλ 2 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ).