Κατώτερος των περιστάσεων στη Ρόδο ο Απόλλων Πατρών

Ο Κολοσσός Ρόδου συνέτριψε 73-56 τον Απόλλωνα Πάτρας, στη Ρόδο, για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Από τους Πατρινούς ξεχώρισε ο Κόουλμαν με 16 πόντους. Πολύ γρήγορο ρυθμό από νωρίς είχε το παιχνίδι, με τον Απόλλωνα να είχε σταθερά το προβάδισμα (11-15). Στα μισά, ο Κολοσσός έκανε ένα ξέσπασμα και με σερί 8-0 πήγε στο +4 (19-15), ωστόσο στα τελευταία λεπτά οι Πατρινοί αντέδρασαν με απανωτά τρίποντα και με επιμέρους σκορ 2-10, έκλεισαν μπροστά την πρώτη περίοδο (21-25).

Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να είχαν τον έλεγχο του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 4-7, έφτασαν στο +7 (25-32). Η απάντηση των Ροδιτών ήρθε με τα καλάθια του Μέσιτσεκ, μειώνοντας στο -4 (30-34), στο 17’. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο, η άμυνα του Απόλλωνα «μπλόκαρε» τους γηπεδούχους, με τον Τσαλμπούρη να διαμορφώνει το 30-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τον Κολοσσό στο δεύτερο μέρος, με τους Μέσιτσεκ και Τιλί να… υπογράφουν ένα επιμέρους σκορ 15-4, για το +4 (45-41), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ροδίτες διατηρούνταν μπροστά, με τον Τσαλμπούρη, όμως, να κρατά τον Απόλλωνα σε απόσταση αναπνοής (53-52), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Μέσα από την καλή του άμυνα, ο Κολοσσός χάλασε το… μυαλό του Απόλλωνα και με ένα δικό του 8-0 πήγε στο +9 (61-52), μέχρι το 36’. Ο Τσαλμπούρης πέτυχε το πρώτο καλάθι των Πατρινών, αλλά οι Ροδίτες είχαν ρυθμό και με απανωτά τρίποντα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 73-56.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Καντζούρης) : Μομίροβ 2, Γουίλιαμς 19 (5), Μίλερ 8, Τιλί 5 (14 ριμπάουντ), Ποτ 11, Ξανθόπουλος, Μέσιτσεκ 13 (2), Μαργαρίτης 9 (1), Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ OSCAR (Βετούλας) : Κόουλμαν 16 (2), Τσαλμπούρης 14 (1), Δίπλαρος 6 (2), Ντέιβις 13 (3), Τόμας, Μπέρφιλντ 4, Τσιακμάς, Διαμαντάκος 3, Μολφέτας.