Λύγισε στο τέλος ο Προμηθέας

O Προμηθέας… λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο και υποχρεώθηκε σε ήττα από την Βενέτσια με 68-78 για την 8η αγωνιστική του EuroCup φτάνοντας το ρεκόρ του στο 2-6, παρά το γεγονός πως οι αντίπαλοι ήταν… αποδεκατισμένοι.

O Προμηθέας υποδέχτηκε στην Πάτρα την Βενέτσια του Μάικ Μπράμου, η οποία παρουσιάστηκε με σύνθεση… ανάγκης. Παρόλο που στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, τελικά ηττήθηκαν με 68-78.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας πάτησε στο παρκέ κάνοντας ένα γρήγορο 5-0 μετά από γκολ-φάουλ του Τζεράι Γκραντ, το οποίο μετατράπηκε σε 9-4 από τον ίδιο λίγο αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι (9-7) στο 3:58 με τον Βιτάλι, ωστόσο δύο εύστοχες βολές του Χαντ έδωσαν ξανά αέρα με το 16-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όσες φορές προσπάθησε να πλησιάσει η Βενέτσια, ο Προμηθέας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, κυρίως με τις εμπνεύσεις του Ρέι (20-16). Ο Μπρουκς ήταν απόλυτα εύστοχος από την γραμμή και έδωσε τέλος στα περίπου δυόμιση «άσφαιρα» λεπτά μειώνοντας στον πόντο (22-21) 5:04 πριν το ημίχρονο. Μάλιστα, ο Μπράμος έκανε το 27-28 και έβαλε για πρώτο φορά μπροστά την ομάδα του στο 19ο λεπτό, αλλά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 31-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Αγραβάνης ανέβασε την διαφορά στους 4 (34-30), η οποία έφτασε σε διψήφια τιμή για τον Προμηθέα με το 41-30 που έγραψε και πάλι ο Έλληνας φόργουορντ στο 6:40 της τρίτης περιόδου. Το επιμέρους 5-15των φιλοξενούμενων με τον Σάντερς να οδηγεί την Βενέτσια στο σκοράρισμα έκανε το 46-45, ωστόσο ο Γκίκας με τρίποντο έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του Ηλία Ζούρου. Όλα θα κρίνονταν στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο που έβρισκε τις δύο ομάδες στο 54-52.

Εκεί όπου μέχρι το 35′ ο Προμηθέας έβρισκε σκορ μόνο από τον Αγραβάνη, ο οποίος με 5 συνεχόμενους διαμόρφωνε το 59-54. Παρόλα αυτά ο Μπρουκς απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έφερε το παιχνίδι στο μηδέν (59-59) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο μέχρι που ο Μπράμος ευστόχησε για το 62-64, με τον Σάντερς να ανεβάζει τη διαφορά στους 4 σε κρίσιμο σημείο (62-66). Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις και το τελικό σκορ με 68-78 τους υποχρέωσε στην 6η τους ήττα στο EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-30, 54-52, 68-78