«Λύγισε» στο τελευταίο λεπτό και παρέμεινε τελευταίος ο Προμηθέας

Δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας και ηττήθηκε με σκορ 68-71 από τη «μισή» Βαλένθια στην Πάτρα παραμένοντας στον πάτο της βαθμολογίας του 2ου ομίλου του EuroCup με ρεκόρ 2-7.

Οι Ισπανοί είχαν πρώτο σκόρερ τον Μάικ Τόμπι με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Αγραβάνης ήταν κορυφαίος με 22 πόντους για τον Προμηθέα ενώ ο Ρέι είχε 15. Πλέον η Βαλένθια βρίσκεται στην τρίτη θέση του ομίλου την ώρα που ο Προμηθέας είναι τελευταίος με το όνειρο πρόκρισης στα playoffs να σβήνει…

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια. Ο Σίμσον έκανε το 14-13 αλλά ο Χιμένεθ απάντησε για το 14-15 της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια, η Βαλένθια με μεγαλύτερη συνέπεια στα σουτ κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα έξι πόντων (30-36 στο 19’) αλλά οι Πατρινοί αποδείχθηκαν πολύ…σκληροί για να πεθάνουν και με ένα σερί 5-0 πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στον πόντο (35-36).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και πάλι με ένα σερί, όχι μόνο μείωσαν τη διαφορά αλλά πήραν και το προβάδισμα (54-45 στο 24’) κάτι που οι παίκτες του Ηλία Ζούρου φρόντισαν να διατηρήσουν μέχρι το τέλος της περιόδου, για να πάνε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +5(57-52) έχοντας πρωταγωνιστή τον Αγραβάνη με 20 πόντους.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «θρίλερ» όταν η Βαλένθια με ένα σερί 5-0 στην εκκίνηση της περιόδου έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (60-61 στο 33′). Οι Πατρινοί απάντησαν εξίσου με 5-0 για το 65-61 στο 35′. Η συνέχεια όμως ήταν τραγική για τους γηπεδούχους όταν η ελλιπέστατη Βαλένθια μείωσε σε 68-66 στο 37′, ισοφαρίζοντας στο 38′ σε 68-68. Ο Πουέρτο με 1/2 βολές στα 44″ έδωσε προβάδισμα με 68-69 στην ισπανική ομάδα, με τον Ρέι στη συνέχεια να αστοχεί σε δύο τρίποντα και τον Πουέρτο από την γραμμή και πάλι με 2/2 αυτή τη φορά να γράφει το τελικό 68-71 στα 19″.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71