Site icon Παίζει μπάλα μόνο του! | Patra Goal

“Λύτρωση” στις καθυστερήσεις για τον εκπληκτικό Παναιγιάλειο

Με την 3η αγωνιστική του συνεχίσθηκε το πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με τον Παναιγιάλειο να παίρνει μεγάλη νίκη στις καθυστερήσεις απέναντι στον Αμαρυνθιακό, χάρη σε χρυσό τέρμα του Ντούνη στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μόλις στο 5′ λεπτό ο Παναιγιάλειος απείλησε την εστία του Αμαρυνθιακού, όταν ο Ντούκας έβγαλε μακρινή καλή μπαλιά στον Ορτέντζιο, ο οποίος έπιασε απευθείας το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 16′ με το καλό σουτ από τα δεξιά του Νικολόπουλου, που μπλόκαρε εύκολα ο Αντωνόπουλος, ενώ στο 21′ και πάλι ο Ορτέντζιος από σέντρα του Ρίζου, αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 25′ λεπτό η επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Ορτέντζιου με την βοήθεια και του αέρα, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κυριαζή, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Ρίζος βρήκε καταπληκτικά με κάθετη πάσα τον Φερεϊρα, ο οποίος όμως νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Κυριαζή.

Στο 35′ λεπτό ο Παναιγιάλειος απείλησε και πάλι, όταν ο Φερείρα έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Κυριαζή, ενώ στο 41′ λεπτό ο Σάλα έπαιξε εξαιρετικά το ένα-δύο με τον Συρμή, αλλά το σούτ που επιχείρησε “έγλειψε” το δοκάρι του Κυριαζή, σε μια μεγάλη ευκαιρία για τους Αιγιώτες.

Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκόλ, όταν ο Ντελέκος με επικίνδυνο σούτ από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αντωνόπουλου.

Η πρώτη απειλή στην επανάληψη ήταν από τους φιλοξενούμενους με τον Νικολόπουλο στο 58′, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ρίζος στην μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, σημάδεψε από πλεονεκτική θέση το δεξί κάθετο δοκάρι του Κυριαζή.

Στο 77′ οι Αιγιώτες είχαν νέα μεγάλη στιγμή σε κεφαλιά που έδιωξε σωτήρια ο Κυριαζής, ενώ στο 81′ ο Αμαρυνθιακός απάντησε με καλό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 82′ λεπτό ο Λιάτος από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 90′ ο Αντωνόπουλος απέκρουσε στην δεξιά του γωνία το επικίνδυνο φάουλ του Ντελέκου.

Και φτάνουμε στις καθυστερήσεις, όπου ο Αθανσόπουλος κερδίζει την μονομαχία από τον Δέδα, γύρισε στο ύψος του πέναλτι στον Ντούνη, ο οποίος σκόραρε για το 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στο γήπεδο της Αβύθου.

Η τελευταία καλή στιγμή ανήκει στον Αμαρυνθιακό, με τον Αντωνόπουλο να μπλοκάρει την κεφαλιά του Βιένα.

Παναιγιάλειος (Κ. Γαλτσίδης) : Αντωνόπουλος, Σταθόπουλος, Ρίζος, Αρβανίτης, Λιάκος, Ντούκας (76′ Κατσαϊτης), Ορτέντζιος, Μπούμπας (63′ Σταυρόπουλος), Φερείρα (84′ Αθανασόπουλος), Συρμής (63′ Ντούνης), Σάλα (76′ Λιάτος)

Αμαρυνθιακός (Γ. Καρβέλης) : Κυριαζής, Χατζηστάμου, Πέππας, Τσέλος, Ντελέκος, Γκέρσι (53′ Δέδας), Ρεσβάνης, Γκέρσι (83′ Κόκκιος), Μέτσιος (83′ Σιαράπης), Νικολόπουλος, Μικές (63′ Βιένας)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής είχαν ως εξής :

ΑΕΡ Αφάντου-ΑΟ Λουτράκι 3-1 (23′, 69′ Χαλκιαδάκης, 29′ πεν. Γκίκα / 76′ πεν. Χαρτσιάς)

Αστέρας Σταυρού-Απόλλων Ευπαλίου 2-0

Παναιγιάλειος-Αμαρυνθιακός 1-0 (91′ Ντούνης)

ΑΟ Μιλτιάδης-ΑΣ Ρόδος 3-1 (7′ Αθανασόπουλος, 27′ Οπόκου, 37′ Γιαννόπουλος / 90′ πεν. Βουκελάτος)

Πανναυπλιακός-ΑΕ Μαλεσίνας 2-2

Ελλάς Σύρου-Αιγέας Πλωμαρίου 6-0 (27’, 88′, 90′ Παυλόπουλος, 36’, 59’ Κασάπης, 61’ Ζαφείρης)

ΑΟ Νέας Αρτάκης-ΑΕ Μυκόνου 1-1 (44’ Στασινόπουλος / 43’ Σαμπανίδης)

ΠΑΣ Κόρινθος-Πανγυθεατικός 6-1 (2′ Αλμπάνης, 5′, 35′, 49′ Μίσκου, 55′, 77′ Δερμιτζάκης / 33′ Γεωργιακάκης)