Μείωσε την σειρά σε 2-1 ο Προμηθέας

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο (πέτυχε τους 16 από τους 25 πόντους του συνολικά!) ο Προμηθέας επικράτησε με 83-78 της Λάρισας στο «Δ. Τόφαλος» και έκανε το 1-2 στη σειρά των play offs που επιστρέφει στην Θεσσαλική πόλη για το τέταρτο ματς!

Ο διεθνής πάουερ φόργουορντ εκτός από το σκοράρισμα με τους 25 πόντους του, είχε 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 36.35 λεπτά συμμετοχής!

Μάλιστα, έβαλε και το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης για τους Πατρινούς με το καλάθι στα 27’’ με το οποίο «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του, που πηγαίνει την Τρίτη (21/6) στο κλειστό της Νεάπολης για να ισοφαρίσει τη σειρά και να επιστρέψει στην Πάτρα για το πέμπτο ματς.

Οι Πατρινοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο ματς και με τον Τρέβις Σίμπσον να σκοράρει (9 πόντοι στην πρώτη περίοδο) πήραν μια διαφορά (21-13 στο 10’) από τη Λάρισα.

Οι Θεσσαλοί πρώτα ισοφάρισαν (25-25 στο 14’) με τους Μούντι, Κρουμπάλι, Χάνστον και Γκριν ενώ στη συνέχεια πήραν και προβάδισμα 5 πόντων (26-31 στο 16’). Ο Προμηθέας μπόρεσε να κλείσει το πρώτο μέρος στο +2 (40-38).

Στην επανάληψη, η Λάρισα αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» και χάρη στους Τσαϊρέλη, Καράμπελα και Μούντι πήρε μια διαφορά 8 πόντων (51-59 στο 27’), ενώ έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +6 (56-62 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας με ηγέτη τον Δημήτρη Αγραβάνη έφερε το ματς στα ίσα (70-70 στο 36’).

Ένα τρίποντο του Γκριν και μία άμυνα του Χάντσον έφεραν και πάλι τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος (76-77 στο 38’).

Στη συνέχεια ο Σίμπσον με δυο ελεύθερες βολές έδωσε ξανά προβάδισμα στους Πατρινούς (78-77), ενώ ο Γκίκας με τρίποντο (81-77, 52’’) και ο Δημήτρης Αγραβάνης στο τέλος προσυπέγραψαν τη νίκη αντίδρασης του Προμηθέα απέναντι στους Θεσσαλούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Συμεωνίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 40-38, 56-62, 83-78.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγραβάνης 25 (6/10 δίποντα, 7 ασίστ), Γκίκας 7 (2/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Σίμπσον 14 (3/7 δίποντα), Φόστερ 9 (1), Τανούλης 4, Ρέι, Γκραντ, Αγραβάνης Γ 9 (4/5 δίποντα), Λάγιος 1, Άντριτς 14 (4/4 δίποντα), Μπαζίνας.

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 5, Κρουμπάλι 15 (7/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Καράμπελας 13 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Μάριτς 5, Μούντι 6 (2), Τσαϊρέλης 18 (5/7 δίποντα), Γκριν 13 (4/10 τρίποντα), Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς.