Με σούπερ Γκίκα πέτυχε το break o Προμηθέας

Ο Προμηθέας με το Νίκο Γκίκα να κάνει σπουδαία εμφάνιση επικράτησε (94-76) της Λάρισας στη Νεάπολη και όλα θα κριθούν πλέον στο πέμπτο ματς την Παρασκευή (24/6) στην Πάτρα

Με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και ηγέτη το Νίκο Γκίκα ο Προμηθέας πέρασε από τη Λάρισα κερδίζοντας με 94-76 και πλέον όλα για την τρίτη θέση θα κριθούν στον πέμπτο αγώνα την Παρασκευή (24/6) στην Πάτρα!

Ο γκαρντ των Πατρινών έκανε μια εντυπωσιακή εμφάνιση (20 πόντοι, 13 ασίστ) και ήταν εκείνος που έδωσε το σύνθημα για να επιστρέψει η ομάδα του από το -13 στο πρώτο ημίχρονο και το -11 (45-34 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ως εκείνο το σημείο ο Μούντι με την βοήθεια των Χάντσον και Κρουμπάλι μπόρεσε να έχει τον πλήρη έλεγχο απέναντι στους φιλοξενούμενους που τα περίμεναν στην αρχή όλα από τον Τζεράι Γκράντ.

Στην επανάληψη, η άμυνα ζώνης του Προμηθέα λειτούργησε, η Λάρισα έκανε βιαστικές επιθέσεις και με πρωταγωνιστή τον Νίκο Γκίκα μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. Βέβαια, είχε και την βοήθεια επιθετικά από τους Δημήτρη Αγραβάνη, Φόστερ και Άντριτς.

Μπόρεσε να πάρει ένα ισχνό προβάδισμα (58-60 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου και απλά στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 18-34 πέτυχε μια μεγάλη νίκη που επιστρέφει την σειρά στην Πάτρα για το τελευταίο παιχνίδι της φετινής Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Τσολάκος, Καλδίρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 45-34, 58-60, 76-94.

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 13 (3/4 δίποντα), Κρουμπάλι 13 (8/9 βολές), Καράμπελας 3 (6 ασίστ), Μάριτς 5, Μούντι 26 (7/12 τρίποντα), Τσαϊρέλης 5, Σπυρόπουλος 2, Γκριν 3 (1), Αστεριάδης, Χάρας, Παπαντωνίου 2, Μπέρζινς 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκραντ 19 (8/10 δίποντα), Αγραβάνης Δ 12 (5 ασίστ), Γκίκας 20 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 13 ασίστ), Σίμπσον 11 (2), Φόστερ 15 (3), Πλώτας, Αγραβάνης Γ 2, Λάγιος 1, Άντριτς 10 (2), Μπαζίνας, Τανούλης 4.