Με τέτοιες εμφανίσεις δεν παίρνεις πρωτάθλημα Προμηθέα

Ο Προμηθέας ηττήθηκε 81-78 στην Πυλαία και υποχώρησε στο 9-5. Κλειστό και με χαμηλό ήταν το τέμπο του παιχνιδιού από την αρχή του, καθώς οι δύο ομάδες ήταν γενικά άστοχες. Χάρη στον Αγκμπελίζ, ο Προμηθέας είχε ένα σταθερό προβάδισμα (6-10), μέχρι το 6’. Οι Πατρινοί εξακολουθούσαν να είχαν τον έλεγχο, φτάνοντας με τον Έβανς στο +7 (10-17), ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +5 (13-18).

Ο Τζεράι Γκραντ έδινε λύσεις στους φιλοξενούμενους και τους κρατούσε μπροστά (17-23), μέχρι το 12’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Λυκογιάννη έσφιξε την άμυνά της και με μπροστάρηδες τους Τέρνερ και Γκρίφιν, έκανε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-2 για το +7 (32-25), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-27).

Έπειτα από… στείρο δίλεπτο στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο Μαργαρίτης έστειλε τον ΠΑΟΚ στο +10 (37-27). Στη συνέχεια, ήταν η σειρά του Προμηθέα να βγάλει άμυνες και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο να πλησιάσει με Λούντζη και Τζέριαν Γκραντ στο -3 (41-38), στο 25’. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με απανωτά τρίποντα για το +7 (47-40), με τον Γιαννόπουλο να απαντά και να ισοφαρίζει (47-47), στο 27’. Όμως, στα τελευταία λεπτά, οι Τέρνερ και Τσαλμπούρης μίλησαν εκ νέου για τον ΠΑΟΚ και έτσι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +5 (56-51).

Η άμυνα του Προμηθέα δεν είχε… απάντηση στον «καυτό» Τέρνερ, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει στο +8 (61-53), στο 32’. Στη συνέχεια, οι Πατρινοί βελτιώθηκαν επιθετικά, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» κρατούσε το προβάδισμά του (67-61), μέχρι το 35’. Στα επόμενα λεπτά, ο Κακλαμανάκης πήρε την… σκυτάλη, με την ομάδα του Λυκογιάννη να διατηρούσε μία διαφορά ασφαλείας (72-66) και παρά την επιστροφή των φιλοξενούμενων (76-73), έφτασε στη νίκη με το τελικό 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 34-27, 56-51, 81-78