Με το δεξί η Τριταία, νέα “πεντάρα” ο Παναχαϊκός

Με “περίπατο” ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος για τον Παναχαϊκό, νικώντας με 5-0 τον Σπάρτακο, με την ομάδα του Σουλίου να μπαίνει με απόλυτο πλεονέκτημα στα play offs. Oι Σουλιώτες επικράτησαν με σβηστές τις μηχανές και τερμάτισαν αήττητοι στην κανονική διάρκεια.

Δεδομένης της χαμηλής δυναμικότητας του αντιπάλου δόθηκε η ευκαιρία στον προπονητή Παναγιώτη Λάγκη να χρησιμοποιήσει στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αθλητές που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής.

Στο σπουδαίο ματς της ημέρας στην πρεμιέρα των πλέι οφ του Α΄ Ομίλου ο Α.Ο. Τριταίας επιβλήθηκε με 2-1 του Κρίνου εκτός έδρας και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Γρηγόρης Μασούρας έκανε το 0-1, αλλά ο Παναγιώτης Νιφόρας είχε την απάντηση για τους «κιτρινόμαυρους» ισοφαρίζοντας σε 1-1 πριν το ημίχρονο.

Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Άγγελος Χριστόπουλος για το συγκρότημα του Βασίλη Μαρκάτου που έφτασε τους 4 βαθμούς και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση.

A΄ ΟΜΙΛΟΣ – ΠΛΕΪ ΟΦ

Κρίνος-ΑΟ Τριταίας 1-2 (Νιφόρας – Γ. Μασούρας, Αγγ. Χριστόπουλος)

Κυριακή 17/4

Γήπεδο Μετοχίου, Ώρα 17.00, Μετόχι-Ροίτικα, Ταξιάρχης

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ – 18η Αγωνιστική (Τελευταία)

Παναχαϊκός-Σπάρτακος 5-0 (Τσουμπός, Α. Χαρμαντάς, Αναγνωστόπουλος, Σπυρόπουλος, Λάμαρης)