Μπλάκ-άουτ….και ήττα στο τέλος για τον Απόλλωνα

Η ομάδα της Νίκαιας κράτησε χωρίς καλάθι τον Απόλλωνα Πάτρας στα τελευταία 4:30’’, επικρατώντας 79-75 και ανεβαίνοντας στο 2-5 στην Basket League.

Κορυφαίος και καθοριστικός για το σύνολο του Μέξα ήταν ο Χόκινς με 21 πόντους, με τον Μαυροκεφαλίδη να προσθέτει άλλους 17π.
Στο 2-5 είναι πλέον και η ομάδα της Αχαΐας, με τον Τάιλερ να ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους και να τον ακολουθούν οι Γκρίφιν και Καράμπελας με 15π. ο καθένας.

Το ματς

Δυναμικό ξεκίνημα από τον Απόλλωνα, ο οποίος με τα τρίποντά του ξέφυγε στο +7 (6-13) και το διατήρησε (10-17) μέχρι το 5’. Η αντίδραση ήρθε από τον Λέισι με τον Ιωνικό να πλησιάζει στο καλάθι (20-22). Οι Πατρινοί απάντησαν με σερί σουτ έξω από τα 6,75μ. για το +8 (23-31), με το καλάθι και φάουλ του Σίμονς διαμορφώνει το 26-31 της πρώτης περιόδου.

Με τους Νούνιες και Παρκς ο Ιωνικός πήρε το προβάδισμα (36-35), στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Στη συνέχεια, η ομάδα της Νίκαιας είχε τον έλεγχο και με το τρίποντο του Χάμιλτον πήγε ακόμη στο +6 (46-40), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, ο Απόλλων βρήκε ξανά σουτ από την περιφέρεια και έτσι το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν στην ισοπαλία (48-48).

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στην αρχή του δεύτερου μέρους, με ένα μίνι-ξέσπασμα του Χόκινς να στέλνει τον Ιωνικό στο +6 (62-56), στο 25’. Στη συνέχεια, ο Απόλλων ανέβασε… στροφές και πλησίασε στο καλάθι (69-67), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με πρωταγωνιστή τον Τέιλορ, οι Πατρινοί έκαναν την ανατροπή και πήγαν στο +4 (71-75), στο 36’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Βετούλα ήταν πολύ άστοχοι, με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 6-0 για το προβάδισμα (77-75), στο 39’. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Γκρίφιν αστόχησε σε τρίποντο, με τον Χόκινς να μαζεύει το ριμπάουντ, να παίρνει το φάουλ και με 2/2 από τη γραμμή να διαμορφώνει το τελικό 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 48-48, 69-67, 79-75

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κώστας Μέξας): Χάμιλτον 5 (1τρ., 8ασ.), Μαυροκεφαλίδης 17 (2), Μάντζαρης 3 (1), Χόκινς 21 (1), Λέισι 9 (2), Μπέμπης, Νούνιες 4, Σίμονς 7 (6ασ.), Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 5 (1), Παρκς 8

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 15 (3), Ντέιβις 3 (12ρ.), Μπόγρης 4, Καράμπελας 15 (3τρ., 6ασ.), Καλχούν 11 (3), Βησσαρίου, Σιλά 6, Χέινς-Τζόουνς 4, Τέιλορ 17 (3τρ., 7ρ.), Μαστρογιαννόπουλος