Νίκησε και ελπίζει ο ΑΠΣ Πάτραι – Όλα τα αποτελέσματα της αγωνιστικής

Σημαντική νίκη με την οποία διατηρεί τις όποιες ελπίδες έχει για παραμονή, πέτυχε ο ΑΠΣ Πάτται επί του Πανηλειακού, με σκορ 3-1.

Ο Πανηλειακός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο 8’ λεπτό, όταν το σούτ του Π. Τσιγκρήλα μπλόκαρε ο Μπαμπούνης.

Η ομάδα του Σταμάτη Σαρρή κατάφερε στο 12’ λεπτό να ανοίξει το σκορ, όταν ο Σαμπανέι τροφοδοτήθηκε όμορφα από τον Ναβρότσκι και με δυνατό σουτ νίκησε τον Καρακίτσο για το 1-0.

Πέντε λεπτά μετά ο σκόρερ των πρασίνων σούταρε και πάλι αλλά αυτή την φορά ο Καρακίτσος μπλόκαρε σταθερά, ενώ ο τερματοφύλακας του Πανηλειακού πραγματοποίησε νέα σπουδαία απόκρουση σε κόρνερ, σε σουτ του Ναβρότσκι στο 25’ λεπτό της συνάντησης.

Λίγο πριν το τέλος του α’ ημιχρόνου, ο Σαμπανέϊ βρέθηκε και πάλι σε καλή θέση από τα πλάγια αλλά το σουτ που επιχείρησε έδιωξαν οι αμυντικοί της ομάδας της Ηλείας.

Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 51’ λεπτό, ο Πανηλειακός ισοφάρισε με σουτ του Λούσκου.

Το Πάτραι θέλησε να απαντήσει στο 61’ λεπτό στο τέρμα του Πανηλειακού, με τον Θεοφάνη να βγάζει σέντρα και τον Σαμπανέι να πιάνει το κακό σουτ που μπλόκαρε ο Καρακίτσος.

Η απάντηση του Πανηλειακού ήρθε στο 73’ λεπτό με το καλό σουτ του Π. Τσιγκρήλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Μπαμπούνη.

Στο 75’ λεπτό έγινε η φάση που θα συζητηθεί, αφού ο Σουγλέρης «γκρεμίσθηκε» εντός περιοχής από τους αμυντικούς του Πανηλειακού, με τον Καζανά να λέει να συνεχισθεί ο αγώνας.

Στο 78’ λεπτό οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα στο σκορ με άψογο πλασέ του Σουγλέρη, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή, ενώ δύο λεπτά μετά ο Λιμάτσι θα «καθαρίσει» τον αγώνα με ακόμα ένα τέρμα για την ομάδα του Σταμάτη Σαρρή.

Στο 86’ λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, αφού ο Μαστραντωνάκης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή στον αγώνα ανήκει στον Σαμπανέι, αφού το καλό φάουλ που εκτέλεσε έφυγε ελάχιστα άουτ.

ΑΠΣ ΠΑΤΡΑΙ (Σαρρής): Μπαμπούνης, Θεοφάνης, Β. Γερογιάννης, Ν. Βλασόπουλος, Στανής (54′ λ.τ. Ζελενίτσας), Μαστραντωνάκης (93′ Παπαγεωργίου), Ζέλος, Λιμάτσι (93′ Σ. Γερογιάννης), Σαμπανέι, Θ. Βλασόπουλος, Ναβρότκσι (68′ Σουγλέρης)

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Τρυφωνόπουλος): Καρακίτσος, Γαλανόπουλος, Διαμαντόπουλος, Μάρκου, Τσιγκρήλας, Δημάκης, Μπάλας, Λούσκος (53′ Άλμπα), Π. Τσιγκρήλας (85′ Ντοματάς), Καλομοίρης, Κριστιάν