Νίκη – ανάσα για τον Απόλλων Πατρών (71-54)

Νίκη-οξυγόνο για τον Απόλλωνα που εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και επικράτησε με 71-54 του Λαυρίου. Οι Πατρινοί με αυτόν τον τρόπο ανέβηκαν στο 2-4, ενώ το σύνολο του Σερέλη έπεσε στο 0-6. Για την ομάδα του Βετούλα ο Γκρίφιν ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Καράμπελας με 13 πόντους. Στον αντίποδα ο Κόουλ μέτρησε 14 πόντους και ο Φλαγκ είχε 10 πόντους με 9 ριμπάουντ. Δεν υπήρχε άλλος διψήφιος.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 13-18 στο 6′ χάρη στο καλάθι του Φλαγκ. Ο Απόλλωνας Πάτρας προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, όμως δεν είχε λύσεις στην επίθεση και ο Ρεμί έγραψε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (15-23).

Η ομάδα του Βετούλα μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και μείωσε σε 26-27 στο 15′ με τον Γκρίφιν. To 29-33 έγινε 38-33 στα τελευταία τρία λεπτά του δεκαλέπτου με τον Καράμπελα να ευστόχει σε τρίποντο στην εκπνοή. Οι γηπεδούχοι είχαν 6/14 τρίποντα στο ημίχρονο.

Ο Γκρίφιν εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (46-33), αφού το Λαύριο έμεινε για επτά λεπτά χωρίς καλάθι, αν μετρήσουμε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 52-43 με τον Ρεμί στο 30′.

Με τον Μαστρογιαννόπουλο να κάνει το 62-47 στο 34′ οι Πατρινοί πήραν μια διαφορά ασφαλείας. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 38-33, 52-43, 71-54.