Νικηφόρο ξεκίνημα για την έμπειρη A.E. Αιγείρας/Ακράτας, κόντρα στον αξιόμαχο αλλά άτυχο Δαβουρλή Κ’ 92

Η Αιγείρα/Ακράτα πήρε σημαντικό διπλό στην πρεμιέρα της Α’ Κατηγορίας (Γ’ Όμιλος) κόντρα στον Δαβουρλή με 3-0. Σε ένα ματς που τα είχε όλα (γκολ, αποβολές, δοκάρι), η ομάδα του Φίλιππα Σχοινά εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Παπατάσσου και την εμπειρία κάποιων παικτών με αποτέλεσμα να έρθει η σημαντική αυτή νίκη.

Ο Δαβουρλής ήταν αξιόμαχος, παρά την ατυχία με την αποβολή του τερματοφύλακα Παπατάσσου, πάλεψε όσο μπορούσε με το νεανικό σύνολο που και φέτος διαθέτει, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Ο Ξύδης σκόραρε δύο φορές και ήταν ο πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας το 0-1 (33′) και το 0-2 (65′), ενώ ο Σπανός διαμόρφωσε το τελικό 0-3 (67′).

Το φιλμ του αγώνα:

3′ Καλό σουτ του Κ. Πρέμπτου μπλόκαρε ο Λεπενιώτης

11′ Σουτ του Κουμπουρλή, απομάκρυνε σωστά ο Λεπενιώτης

15′ Κόρνερ από τα αριστερά του Κυρίκου, τακουνάκι του Μητρόπουλου, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Παπατάσσου

22′ Καλό σουτ του Σπανού, έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και έδιωξε ο τερματοφύλακας του Δαβουρλή

26′ Ο Ευθυμιόπουλος έκανε λάθος γύρισμα προς την άμυνα, ο Κυρίκος έκλεψε και βγήκε σε θέση απέναντι από τον Παπατάσσο. Ο τερματοφύλακας του Δαβουρλή βγήκε εκτός εστίας και στην προσπάθεια του να αποκρούσει έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής με το διαιτητή Χρονά να του υποδεικνύει την κόκκινη κάρτα.

33′ Κόρνερ του Κυρίκου από αριστερά, ο Ξύδης στην πορεία της μπάλας ολοκληρώνει τη φάση και κάνει το 0-1

45′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Κοτσιάι, έδιωξε δύσκολα ο Λεπενιώτης.

48′ Καλοχτυπημένο φάουλ του Μητρόπουλου η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Παπανικολάου

52′ Σουτ από τον Κυρίκο η μπάλα πέρασε άουτ

53′ Γυριστό σουτ του Κοτσιάι, η μπάλα πέρασε εκτός

54′ Σουτ από τον Καλέλη μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Παπανικολάου

59′ Κάθετη μπαλιά από τον Κακούλη, ο Ανδρεοσόπουλος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Λεπενιώτης δήλωσε ξανά «παρών»

64′ Ο Σπανός σε θέση βολής μέσα από την περιοχή, ο Γαλαριώτης που είχε διαβάσει τη φάση, γύρισε, μάρκαρε και απομάκρυνε σχεδόν προς κενής εστίας

65′ Πάλι ο Ξύδης με κεφαλιά από κόρνερ έκανε το 0-2

67′ Ο Σπανός από κοντά διαμόρφωσε το 0-3

71′ Σουτ του Κοτσιάι, η μπάλα κόντραρε, πήρε περίεργη τροχιά και δυσκόλεψε τον Λεπενιώτη που παρόλα αυτά απόκρουσε

72′ Κεφαλιά από τον Σπανό έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μητρόπουλου, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

75′ Ο Σπανός βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, ο Παπανικολάου απόκρουσε σωστά

85′ Σουτ από τον Γαλαριώτη η μπάλα λίγο άουτ

88′ Καλή προσπάθεια και σουτ από τον Ξύδη, η μπάλα πέρασε εκτός

88′ Ο Οικονόμου μέσα από την περιοχή και αριστερά σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο εκτός

89′ Καλή ενέργεια και σουτ από τον Σπανό, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

90′ Καλό σουτ από τον Γαλαριώτη έπεσε και έδιωξε με δυσκολία ο Λεπενιώτης

Δαβουρλής (Δ. Ράπτης): Παπατάσσος, Γαλαριώτης, Κοτσιάι, Ευθυμιόπουλος (46′ Κουλούρης), Πρέμπτο Σ., Πολίτης, Μακρής, Κακουλής, Κουμπουρλής (27′ Παπανικολάου), Πρέμπτος Κ. (76′ Γασπαρινάτος), Ανδρεοσόπουλος (65′ Μπάνη).

Α.Ε Αιγείρας/Ακράτας (Φ. Σχοινάς): Λεπενιώτης, Βλάχος (86′ Τριανταφυλλόπουλος), Οικονόμου, Μανθόπουλος, Μητρόπουλος (81′ Σταυρόπουλος), Αλέφαντος (46′ Παράνομος), Σπανός, Τσίμπιτσης, Ξύδης (89′ Καραχάλιος), Καλέλης (81′ Μάρκου), Κυρίκος.