Νικη-ανάσα για τον Απόλλων Πατρών Oscar

Ο Απόλλωνας Πατρών (6-12) πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, επικρατώντας με 72-62 του Λαυρίου (7-11) στο κλειστό της Περιβόλας.
Το πρώτο μέρος έμοιαζε με… παράσταση για έναν ρόλο.

Ο Απόλλωνας είχε τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης από νωρίς. Στα μισά της εναρκτήριας περιόδου, προηγήθηκε με 14-5 με τον Μπόγρη, ενώ στο φινάλε της το προβάδισμα των Πατρινών εκτοξεύθηκε στο +13 (25-12, 10′) με τρίποντο από τον Διαμαντάκο. Το σύνολο του Χρήστου Σερέλη προσπάθησε με συνεχόμενα καλάθια από Βον και Γερομιχαλό να αντιδράσει (29-18, 14′), όμως ακολούθησε νέα… έκρηξη από τον Απόλλωνα που στο 17ο λεπτό του α’ μέρους προηγήθηκε με +19 (37-18) με τρίποντο του Τσιακμά! Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-23 και δεδομένα έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι για τη νίκη.

Στην επανάληψη, ο επιθετικός ρυθμός ήταν καλύτερος στο ματς (23-22 σκορ γ’ περιόδου), μια συνθήκη που έδειξε να βολεύει τον Απόλλωνα (52-38, 25′), ο οποίος συνέχισε να έχει τα ηνία. Ο Σίμονς με τρίποντο έστειλε ακόμη και στο +20 την διαφορά (60-40, 27′), με τις ομάδες να εισέρχονται στο καθοριστικό δεκάλεπτο με ένα μεγάλο χάσμα που με βάση τη συνολική εικόνα του Λαυρίου στο ματς έμοιαζε να είναι αγεφύρωτο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 41-23, 64-45, 72-62