Ο Προμηθέας έχασε στο «Τόφαλος» από τους Λόντον Λάιονς

Μη έχοντας λύσεις στη τελευταία περίοδο και με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, η ομάδα του Προμηθέα έχασε εντός έδρας με 77-667 από τους Λόντον Λαιονς στην 7η αγωνιστική του EuroCup, ενώ ο Γιάννης Χριστόπουλος αποβλήθηκε 4 λεπτά πριν το φινάλε.

Οι Λόντον Λάιονς του Κώστα Κουφού πέρασαν νικηφόρα από την έδρα του Προμηθέα (67-77) στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 7η αγωνιστική του EuroCup. Ο νέος προπονητής των Πατρινών, Γιάννης Χριστόπουλος, αποβλήθηκε 4 λεπτά πριν από το φινάλε, σε ένα όχι και τόσο ιδανικό για αυτόν ευρωπαϊκό ντεμπούτο. Κάπως έτσι, αμφότερες οι ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 4-3.

Ο Σαμ Ντέκερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, σημειώνοντας 20 πόντους, μαζί με 6 ριμπάουντ αλλά και 4 λάθη, ενώ ο Κώστας Κουφός ήταν επίσης θετικός μετρώντας 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από πλευράς Προμηθέα, που παρατάχθηκε χωρίς τον πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης, Τζο Γιανγκ, ξεχώρισαν οι Αρνόλντας Κουλμπόκα και Τράβις Σίμπσον με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Ο Αγώνας

Μετρώντας 4/6 τρίποντα οι Λόντον Λάιονς έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (18-25, 10′), με τον Τράβις Σίμπσον να είναι η μόνη αξιόπιστη πηγή σκοραρίσματος για τον Προμηθέα, σημειώνοντας τους μισούς πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα.

Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα πήρε μπρος στη δεύτερη περίοδο, ευστοχώντας τρεις φορές από την περιφέρεια, ενώ σκορ προσέφερε και ο Βασίλης Μουράτος, βοηθώντας τον Προμηθέα να πλησιάσει στο καλάθι (36-38, 19’30”). Ο Μο Σαλουάντε ήταν όμως αυτός που είπε την τελευταία λέξη, διαμορφώνοντας το 36-40 υπέρ των Λάιονς πριν την ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την επίδοσή τους στην άμυνα επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια και κράτησαν τους Λάιονς στους 14 πόντους στην τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας έτσι να περάσουν μπροστά στο σκορ (55-54, 30′).

Στο 36′, με το σκορ στο 64-64, ο νέος προπονητής του Προμηθέα, Γιάννης Χριστόπουλος, δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή από τον Πατέρνικο και αποβλήθηκε από τον αγώνα, βλέποντας τα τελευταία λεπτά του ματς από τα αποδυτήρια. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Λόντον Λάιονς έτρεξαν ένα σερί 7-0 (64-67, 37’14”), ενώ οι Σαμ Ντέκερ και Όβι Σοκ έριξαν τη χαριστική βολή με δύο δικά τους τρίποντα ένα λεπτό πριν το φινάλε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 4 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Κοντίτ 1, Τσαϊρέλης , Μουράτος 8, Γκίκας 9 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κακλαμανάκης 4 (4 ριμπάουντ), Σίμπσον 16 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τανούλης , Κουλμπόκα 18 (4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη)

ΛΟΝΤΟΝ ΛΑΪΟΝΣ (Σμιντ): Σόκο 9 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ζούμπτσιτς, Μπεστ 13 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σολουάντε 2, Ντέκερ 20 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Νέλσον 3 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάρμα 6 (6 ριμπάουντ), Κουφός 10 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Χρούμπαν 14 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).