«Πάτησε γκάζι» στο τέλος και πήρε την πρόκριση στους “4” ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας έβγαλε προσωπικότητα στην 4η περίοδο επικρατώντας με 73-68 του Κολοσσού Ρόδου και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Με τον Ανδρέα Χριστοδούλου να γίνεται «άσος» στο… μανίκι του Mάκη Γιατρά στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Προμηθέας έκανε την ανατροπή και νίκησε τον Κολοσσό, για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, περιμένοντας έναν εκ των ΠΑΟΚ ή Ηρακλή.

Καλός ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού από την αρχή, με τον Προμηθέα να μπαίνει πιο ορεξάτος και να πηγαίνει στο 7-12, στο 4’. Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε από την περιφέρεια για το δικό του προσπέρασμα (18-16), το οποίο διατήρησε μέχρι το 7’, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να ήταν το 21-21.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με την ισοπαλία να παραμένει (24-24), μέχρι το 15’. Με την είσοδο του Γιαννόπουλου, οι Πατρινοί βελτιώθηκαν επιθετικά και ειδικά από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να πάρουν ξανά το προβάδισμα και να φτάσουν στο +5 (30-35), στο 17’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με ένα 7-0 με μπροστάρη τον Άρτις (37-35), με τον Τζέριαν Γκραντ να ισοφαρίζει στο 37-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Μέσα από την καλή του άμυνα, ο Προμηθέας μπήκε με σερί 7-0 (37-44) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Κολοσσό να απαντά… αναλόγως και με τους Καντέρ και Άντριτς να κάνει ένα 14-0 για το +7 (51-44), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά, οι Πατρινοί βελτιώθηκαν επιθετικά, αλλά οι Ροδίτες κρατούσαν την απόστασή τους (56-50).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Χριστοδούλου πέρασε για στο ματς και δίνοντας τρομερή ενέργεια στην άμυνα και λύσεις στην επίθεση, ο Προμηθέας έκανε ένα επιμέρους σκορ 1-10 και πέρασε μπροστά (57-60), ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ξέφυγε στο +7 (59-66), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο και παρά την προσπάθεια του Άρτις, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 68-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Παπαπέτρου, Ψαριανός

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 37-37, 56-50, 68-73

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 5 (10 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Άρτις 16 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Άντριτς 6, Λιάπης 2, Αρσενόπουλος 6, Καντέρ 17 (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μπιλλής, Ζάρας 10 (2/6 τρίποντα), Σπάισερ 6 (4 ριμπάουντ), Γκόινς

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγμπελέσε 2, Γκραντ 9 (7 ριμπάουντ), Λούντζης 5, Έβανς 2, Δ. Αγραβάνης 10 (2/5 τρίπντα, 6 ριμπάουντ), Φορντ, Χριστοδούλου 8 (2/2 τρίποντα), Τζέριαν Γκραντ 13 (5/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αθηναίου 11 (2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιαννόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Μίλερ 1