Πέρασε στα πέναλτι ο Διαγόρας και πάει να υπερασπιστεί τον τίτλο του (photos-video)

Παρακολουθήσατε λεπτό προς λεπτό τον σπουδαίο 2ο ημιτελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, ανάμεσα στον Διαγόρα Βραχνεϊκων και τον Άρη Πατρών, ο οποίος έδωσε το 2ο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Ο Διαγόρας με ήρωα τον Θανόπουλο που απέκρουσε το πέναλτι του πρώτου σκόρερ της Α’ Κατηγορίας Γιάννη Σπανού, πέρασε στον μεγάλο τελικό και θα υπερασπιστεί απέναντι στο ΑΠΣ Πάτραι τον τίτλο που κατέχει από πέρσι.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ :

1′ Έναρξη στον 2ο ημιτελικό.

2′ Έκλεψε την μπάλα ο Γεωργαντόπουλος, ο Αποστολόπουλος έκανε ένα συρτό σουτ αλλά ο Αναστασοβίτης μπλόκαρε.

6′ Μονοκόμματο σουτ του Σκούρτα έξω από την περιοχή, δύσκολα έδιωξε ο Αναστασοβίτης.

13′ Γκοοολ για τον Διαγόρα, όταν ο Γεωργαντόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, δεν έδιωξαν καλά οι αμυντικοί του Άρη και ο Γκολφινόπουλος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

15′ Σουτ του Αποστολόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

18′ Απευθείας φάουλ του Μητρόπουλου για τον Άρη Πατρών, ο Θανόπουλος δεν ανησύχησε και η μπάλα κατέληξε άουτ.

20′ Μακρυνό δυνατό σουτ του Αποστολόπουλου έξω από την περιοχή, ο Αναστασοβίτης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

22′ Κίτρινη κάρτα στον Νικολακόπουλο για τράβηγμα φανέλας στον Σπανό.

23′ Εύκολο πέσιμο μέσα στην περιοχή του Γ. Σπανού, ο Παπαδόπουλος είναι κοντά στην φάση και λέει να συνεχισθεί ο αγώνας.

29′ Σουτ του Γεωργαντόπουλου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Αναστασοβίτης.

30′ Απίθανη ευκαιρία για τον Άρη, όταν ο Κωστής έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Αγγελής από τη μικρή περιοχή έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Θανόπουλου.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, όταν ο Αγγελής έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Πανάρετος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν σωτηρια την μπάλα.

44′ Ακυρώνεται γκολ για τον Διαγόρα ως οφσάιντ του Νικολακόπουλου.

45′ Κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στον Αποστολόπουλο.

45+1 Απίθανη ευκαιρία για τον Διαγόρα, όταν μπήκε μέσα στην περιοχή ο Καράμπουλας έκανε το σουτ αλλά ο Αναστασοβίτης έκανε δύσκολη απόκρουση.

45+3 Έντονες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του Διαγόρα για πέναλτι του Δασουρά πάνω στον Μπαρλά. Ο Παπαδόπουλος έδωσε επιθετικό φάουλ υπέρ του Άρη. Κίτρινη κάρτα δέχθηκε ο Ανδρέας Ανδρούτσος.

46′ Έναρξη στο β’ μέρος.

46′ Γύρισμα του Κωστή από τα αριστερά, ο Μητρόπουλος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

55′ Κίτρινη κάρτα στον τεχνικό του Άρη Πατρών Θανάση Παπουτσή.

56′ Κίτρινες κάρτες στον Μενύχτα του Άρη Πατρών και στον Σιδέρη του Διαγόρα.

57′ Εκτέλεση φάουλ του Γεωργαντόπουλου, ο Νικολακόπουλος βρήκε την μπάλα με το σώμα άλλα μπλόκαρε στην συνέχεια ο Αναστασοβίτης.

60′ Κίτρινη κάρτα εκτός γηπέδου στον Ηλία Γεωργόπουλο.

62′ Σουτ του Αγγελή από τα αριστερά, η μπάλα κατέληξε άουτ.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαρλά για καθυστέρηση στην αλλαγή με τον Καφετζή.

64′ Πάσα του Γεωργαντόπουλου για τον Αποστολόπουλο, αυτός έκανε το σουτ αλλά κατέληξε ψηλά άουτ.

68′ Σουτ του Γεωργαντόπουλου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε την μπάλα ο Αναστασοβίτης.

69′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη, όταν έκανε τη σέντρα ο Μενύχτας στο δεύτερο δοκάρι, ο Σπανός έκανε την κεφαλιά αλλά ο Θανόπουλος έκανε εντυπωσιακή επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ.

70′ Γκοοολλλ για τον Άρη, όταν ο Κωστής έκανε τη σέντρα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Αγγελής υποδέχθηκε την μπάλα, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

78′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Άρη, όταν ο Μενύχτας έκανε τη σέντρα σουτ, ο Θανόπουλος έκανε εντυπωσιακή επέμβαση και στη συνέχεια ο Κουτρούμπας έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Γεωργαντόπουλο.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Σταυρόπουλο.

89′ Σουτ του Αγγελή έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Παράταση και στον 2ο σημερινό ημιτελικό.

91′ Ξεκίνησε η παράταση.

93′ Απευθείας φάουλ του Γεωργαντόπουλου, η μπάλα περνάει άουτ.

94′ Σουτ του Γκολφινόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.

98′ Επικίνδυνο σουτ του Καράμπουλα έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δοκάρι.

99′ Δυνατό επικίνδυνο σουτ του Αποστολόπουλου, μπάλα κατέληξε και πάλι λίγο άουτ.

102′ Κίτρινη κάρτα στον σκόρερ του Διαγόρα Νίκο Γκολφινόπουλο.

Τέλος και της παράτασης, με το παιχνίδι να οδηγείται στα πέναλτι.

Συνθέσεις :

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Α. Ανδρούτσος) : Θανόπουλος, Λεγάτος, Μπαρλάς (63′ Καφετζής), Σιδέρης, Νικολακόπουλος, Σταυρόπουλος, Καράμπουλας (100′ Θωμάς), Αποστολόπουλος (116′ Τζουραμάνης), Σκούρτας, Γεωργαντόπουλος, Γκολφινόπουλος

ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (Θ. Παπουτσής) : Αναστασοβίτης, Πανάρετος (111′ λ.τ. Καταρτζόπουλος), Δημόπουλος (46′ Μενύχτας), Μεντζελόπουλος (120′ Γράβαλος), Δασουράς, Κουτρούμπας, Αγγελής, Μπούμπαλης, Σπανός, Μητρόπουλος (60′ Οικονομόπουλος / 106′ Νικολόπουλος), Κωστής

Ανταπόκριση : Παναγιώτης Σουτζόγλου – Δημήτρης Κωνσταντακόπουλος

Γήπεδο : Ανδρέας Κάνιστρας, Ώρα 20.00

Διαιτητής : Γιώργος Παπαδόπουλος

Παρατηρητής : Χάρης Ιωάννου