Πήρε το «θρίλερ» ο Προμηθέας

Σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, ο Προμηθέας ήταν πιο συγκεντρωμένος και ευστοχώντας στα μεγάλα σουτ επικράτησε του αξιόμαχου Περιστερίου με 82-77.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά λίγο έλειψε να είναι… μοιραίος εξαιτίας των πολλών χαμένων βολών (6/12), αλλά αυτός που μίλησε στα πολύ δύσκολα για τους Πατρινούς ήταν ο Σίμπσον (11π.) που ευστόχησε σε μεγάλα τρίποντα (3/5). Διψήφιοι ήταν οι Γκραντ (12π.) και Ρέι (10π.).

Με το γκάζι πατημένο μπήκε στο ματς ο Προμηθέας τη στιγμή που το Περιστέρι παρουσιαζόταν εντελώς αμήχανο σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν 8-0 σκοράροντας κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό, αναγκάζοντας τον Μίλαν Τόμιτς άμεσα σε τάιμ-άουτ. Με μία βολή του Αγραβάνη ο Προμηθέας προηγήθηκε 16-6, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο με τρίποντα των Μωραΐτη, Γκρέι και Κόζι το Περιστέρι μείωσε τη διαφορά στους 3 (18-15) με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Αγραβάνης και Γκάντι που ήταν όλα τα λεφτά για τον Προμηθέα στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεισαν τη διαφορά στον έναν πόντο (37-38) για τη λήξη του ημιχρόνου. Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε μίνι… ραψωδία του Αγραβάνη, καθώς πήρε τον Προμηθέα από το χέρι και όχι μόνο τον επανέφερε στο προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι έπαιρναν και μεγάλο προβάδισμα για τα δεδομένα του αγώνα (51-44). Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο εμφανίστηκε και ο άφαντος Ρέι που έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (55-44). Το Περιστέρι δεν παραδόθηκε και βρήκε νέες λύσεις από τα 6,75 με τους Γκρέι και Πέτεγουεϊ να μειώνουν σε 55-52, αλλά ο Σίμπσον στη λήξη έκανε το 58-52.

Στα τρίποντα του Περιστερίου, ο Προμηθέας απάντησε με τον ίδιο τρόπο και συγκεκριμένα με τους Γκίκα και Ρέι να στέλνουν με την έναρξη της περιόδου στους 7 (64-57), δείχνοντας ότι έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με συνεχόμενους πόντους του Χρυσικόπουλου (64-63), αλλά και πάλι με τρίποντο ο Σίμπσον έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (67-63) ενώ στις χαμένες βολές του Μπράουν, ο Ρέι απάντησε με ένα εκπληκτικό κάρφωμα (69-63).

Το παιχνίδι έδειχνε να παίρνει τον δρόμο του με το 72-64 που διαμόρφωσε ο Γκραντ, αλλά το Περιστέρι όχι μόνο επανήλθε, αλλά ισοφάρισε 74-74 στο 1’40’’ πριν από τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας ήταν πιο συγκεντρωμένος. Ο Ρέι με καλάθι και φάουλ που κέρδισε από τον Μπράουν (77-74) και με τρίποντο του Σίμπσον ουσιαστικά οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνα (82-77).

Οι διαιτητές: Τσαρούχα – Ζαχαρής – Τσώνος.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-38, 58-52, 82-77

Προμηθέας-Περιστέρι 82-77