Παλικαρίσια παραμονή στη Β΄Εθνική για την Αχαγιά ΄82

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η ομάδα της Αχαγιάς ΄82 νίκησε με 59-54 εκτός έδρας τον Αργοναύτη Ραφήνας στην τελευταία αγωνιστική της Β΄ Εθνικής και πανηγύρισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Το παιχνίδι είχε δραματικό χαρακτήρα, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και στην τελευταία επίθεση της ομάδας της Κ. Αχαΐας, ο Φραντζής έκανε τρίποντο και κέρδισε φάουλ με το σκορ να είναι 54-55.

Ο παίκτης ευστόχησε στις δύο από τις τρεις βολές με το ματς πάντως να έχει ένταση, αφού οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στους διαιτητές οι οποίοι έδωσαν τεχνικές ποινές.

Μόλις τα πνεύματα ηρέμησαν και εκτελέστηκαν οι βολές η ομάδα της Αχαγιάς νίκησε με 58-54 καθώς ήθελε και το +3 για να υπερτερεί από την ήττα του α΄ γύρου.

Πριν από λίγα λεπτά τέλειωσε και το Εθνικός-Ελευσίνα που κρίθηκε στην παράταση και η ομάδα του Εθνικού νίκησε με 78-73 με αποτέλεσμα να μένει και μαθηματικά η Αχαγια΄82 στη κατηγορία.

Μιλάμε για μια κατάθεση ψυχής από τον Θανάση Λιόνα και τους παίκτες του οι οποίοι έκαναν υπέρβαση όλο τον φετινό χειμώνα.

ΑΧΑΓΙΑ 82 (Λιόνας): Καλογιάννης 6 (2), Φραντζής 5, Νεόφυτος 13 (1), Τάρναρης, Δαβάνης 7, Λυμπέρης, Οικονομόπουλος 4, Καφέζας 24 (2), Κωσταδάμ.