«Πλήρωσε» με το ίδιο… νόμισμα το Λαύριο!

Από την… κόλαση στον παράδεισο μέσα σε 1.5 λεπτό ο Προμηθέας, με ένα σερί 10-0, τούμπαρε το εξαιρετικό φέτος Λαύριο (90-88) και πήρε την «εκδίκησή» του για την προ τριών ημερών εκτός έδρας ήττα.

Για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεχώρισαν οι Τζέριαν Γκραντ με 26 πόντους και 4 ασίστ, Αγραβάνης 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και ο Λούντζης που με 8 πόντους (συν το νικητήριο καλάθι) στα τελευταία λεπτά, «υπέγραψε» την ανατροπή. Έτσι οι Πατρινοί ανέβασαν το ρεκόρ του στο 7-4.

Από την άλλη, για την ομάδα του κόουτς Σερέλη ξεχώρισαν οι Ντέιβις και Ντιαλό με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, ωστόσο δεν έφτασαν για να πάρουν το «ροζ φύλλο» αγώνα, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα μετά από 8 αγωνιστικές!

Το ματς

Καλύτερο το Λαύριο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Προμηθέα, ξεφεύγοντας 3-8 στο 4′. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε άμεσα, με τους… καυτούς Αγραβάνη και Μίλερ, που είχαν από 8 και 5 πόντους αντίστοιχα, να δίνουν το προβάδισμα στον Προμηθέα με 13-11 στο 6′.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο εξαιρετικός Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος με 12 σερί πόντους κράτησε τους γηπεδούχους μπροστά 25-24 στο 9′, με το Λαύριο δια χειρός Ντιαλό να κλείνει το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (25-26).

Η ευστοχία της ομάδας της ανατολικής Αττικής συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με ένα σερί 8-0 ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (25-34 στο 13′). Οι Πατρινοί όμως από εκείνο το σημείο και μετά έσφιξαν την άμυνά τους, ροκανίζοντας τη διαφορά (37-43 στο 18′), ενώ με ένα επιμέρους 10-2 στο τελευταίο δίλεπτο, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 47-45.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και στην τρίτη περίοδο, με τον Προμηθέα να ξεφεύγει με 55-50 στο 24′, και την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να τρέχει ένα σερί 8-2 και να περνά μπροστά 57-58 στο 27′. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +2 (65-63).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του κόουτς Γιατρά να «κολλάει» επιθετικά για ένα τρίλεπτο, ενώ αμφότερες οι ομάδες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και άστοχα σουτ. Ο Σάβατζ πήρε από το… χέρι το Λαύριο και με 7 σερί πόντους έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού με 69-72 στο 34′.

Αγραβάνης και Μίλερ έφεραν και πάλι το παιχνίδι και πάλι στα ίσα από τη γραμμή το βολών (72-72 στο 35′). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κόσεϊ πήρε το «όπλο» του και με 8 σερί πόντους έδωσε μεγάλο προβάδισμα στο Λαύριο (74-82 στο 37′).

Παρά το γεγονός πως το παιχνίδι έμοιαζε χαμένο με το σκορ στο 80-88 στο 39′, ο Προμηθέας έδειξε χαρακτήρα και με «σύμμαχο» την άμυνά του και την πίεση σε όλο το γήπεδο κατάφερε και ολοκλήρωσε μια τεράστια ανατροπή. Με έναν συγκινητικό Λούντζη, ο οποίος πέτυχε 8 πόντους στο τελευταίο 1.5 λεπτό, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 και πήραν τη νίκη με 90-88.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Τζεριάν Γκραντ 26 (2), Μίλερ 11 (1), Ι. Αγραβάνης 4 (1), Δ. Αγραβάνης 15, Αγκμπελίζ 6 (βασική 5άδα), Τζεράι Γκραντ 7, Λούντζης 8 (1), Χριστοδούλου 8, Αθηναίου, Εβανς 5.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Μουράτος 10, Κάρτερ 16 (1), Ντιαλό 14, Ντέιβις 19 (3), Γερομιχαλός 3 (1) (βασική 5άδα), Κόζι 13 (1), Σάβατζ 10 (2), Περσίδης, Μαστρογιαννόπουλος 3 (1).