“Πλήρωσε” την 3η περίοδο και ηττήθηκε ο Απόλλωνας!

Ο Απόλλων Πατρών δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από το Περιστέρι στο κλειστό της Περιβόλας με 77-71 για την 4η αγωνιστική της Basket League, παρότι πάλεψε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Κάτι παραπάνω από αξιόμαχος ο Απόλλωνας που είχε με 20π. τον Ντέιβις (που κατέβασε και 9ρ.), με 16π. τον Τέιλορ και από 10 πρόσθεσαν οι Μπόγρης και Χέινς-Τζόουνς.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Νίκου Βετούλα που έπεσε στο 1-3 είναι στο «Αλεξάνδρειο» κόντρα στον Άρη.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του Περιστερίου, που βρίσκοντας σκορ με τον Μπίλαν και ένα τρίποντο του Ντένμον προηγήθηκε με 4-17, ωστόσο με διαδοχικούς πόντους των Ντέιβις και Τέιλορ ο Απόλλων ροκάνισε τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κολλήσει επιθετικά και ο Μαστρογιαννόπουλος με τρίποντο έκανε το 22-23 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει ψυχολογία και ο Τέιλορ, αφού κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ, φρόντισε ο ίδιος να τη βάλει για πρώτη φορά μπροστά με 31-29. Το Περιστέρι αντέδρασε με Πουλιανίτη και Μπιλάν (33-36), αλλά οι Ντέιβις και Τζόουνς απάντησαν για το 44-39 του ημιχρόνου, όπου ο Απόλλων είχε 13/21 δίποντα και 4/8 τρίποντα.

«Δαιμονισμένος» μπήκε ο Ντένμον στην αρχή της τρίτης περιόδου και με προσωπικό σερί 0-8 έφερε το Περιστέρι σε θέση οδηγού (44-47), ενώ ο Τζούστον με τέσσερις δικούς του πόντους έκανε το 49-59 στο 25′. Και πάλι με τον Τέιλορ ο Απόλλων πλησίασε και με τρίποντο του Καράμπελα έκανε το 59-62, λίγο πριν το 60-66 στο 30′.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν στα τρία πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως ο Απόλλων δεν το εκμεταλλεύτηκε πλήρως. Έτσι, το 63-66 έγινε 63-72 στο 35′, όμως με Τζόουνς και Μπόγρη η απόσταση μειώθηκε στο 68-72 (37′). Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι, όμως εκεί μίλησε ο Ντένμον, που αφού έβγαλε τον Καράμπελα με 5 φάουλ και έγραψε το καθοριστικό 68-77 με βολές και τρίποντο στο επόμενο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-39, 60-66, 71-77 – Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.