Πρεμιέρα με νίκη με 66-54 επί της Ερμιόνης στην Πάτρα

Φωτογραφίες: Δημήτρης Τρασάνης

Την ιστορική πρώτη νίκη της πανηγύρισε η Α.Ε. Γλαύκου-Έσπερου ΑΟΠΑ Πάτρας που επικράτησε με 66-54 εντός έδρας του Α.Ο. Ερμιονίδας στην πρεμιέρα του 1ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η “Ένωση” κυριάρχησε στην επανάληψη και θα ταξιδέψει με ανεβασμένο ηθικό την επόμενη Κυριακή 16/10 στην Κυπαρισσία για να φιλοξενηθεί από τον Δίωνα, που πέτυχε την νίκη της αγωνιστικής, περνώντας με διπλό από την Αγία Παρασκευή. Αξίζει να σημειώσουμε το ζεστό κλίμα που επικράτησε στην κερκίδα του κλειστού στα Κρύα Ιτεών, με πολλούς φίλους του μπάσκετ να δίνουν το παρών και να στηρίζουν την Ένωση Γλαύκου-Εσπέρου στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι στην Πάτρα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημά του με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το 1ο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο με 18-18. Οι γηπεδούχοι μπήκαν λίγο πιο δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο και με σερί 7-0 προηγήθηκαν με 29-23 στο 15,΄ για ν’ απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι που με δικό τους σερί 9-2 προηγήθηκαν με 31-32 στο 19΄. Τελικά, οι 2 ομάδες πήγαν ισόπαλες με 34-34 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σπύρου Γκοργκόλη κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 3-5 πόντων (42-37 στο 35΄) και με όπλο την άμυνα τους να συντηρήσουν αυτή τη διαφορά για να κλείσουν την 3η περίοδο στο +7 (48-41). Η “Ένωση” συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο δεκάλεπτο για να φτάσει στο +10 στο 32΄ (53-43), επιβάλλοντας ουσιαστικά την κυριαρχία τους στο παιχνίδι, καθώς η άμυνα των πατρινών δεν επέτρεψε στην Ερμιόνη ν’ αντιδράσει. Έτσι, οι γηπεδούχοι συντήρησαν και αυξησαν τη διαφορά (57-43 στο 34΄), 61-46 στο 37΄) για να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη με το τελικό 66-54

Αναλυτικά: ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ-ΕΣΠΕΡΟΥ vs ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ  66 – 54 (Τελικό).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-34 (ημιχ.), 48-41,  66-54.

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ-ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ ΠΑΤΡΑΣ (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 7 (1), Γκουντουβάς 3 (1), Σταθόπουλος 3 (1), Ροκανάς 3 (1), Σταμούλης 5 (1), Θωμόπουλος, Καραγγελής 4, Αγγελόπουλος 2, Αργυρόπουλος Χρ. 16, Μπόγρης 13, Κρέμιτς 10.

ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου Π. 6, Τσακίρης 7, Χονδρόπουλος 11 (1), Πούλης 4, Ιωάννου 8 (2), Κοντογιάννης 15 (1), Λούζης 1, Μπινιάρης 2.

Η ερχόμενη 1η και η επόμενη 2η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας